Chilský duchovní půjde na papežův příkaz do laického stavu. Kvůli sexuálním deliktům

Papež František zpřísnil postih pro chilského kněze Fernanda Karadimu, kterého Vatikán už v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých. Informovala o tom vatikánská tisková služba. Osmaosmdesátiletý Karadima bude na papežův příkaz zbaven kněžských povinností a převeden do laického stavu, což se v církevních kruzích považuje za nejtvrdší trest pro katolického duchovního.

Fernando Karadima
Zdroj: Reuters Autor: Carlos Vera

Případ Fernanda Karadimy Vatikán znovu usilovně řešil od letošního ledna, kdy se kvůli němu papež František dostal pod palbu kritiky během své návštěvy Chile.

V této jihoamerické zemi se totiž zastal biskupa Juana Barrose, který údajně kryl zneužívání nezletilých kněžími a byl dlouholetým spolupracovníkem Karadimy. Papež kritiku přijal a uvedl, že udělal chybu.

V reakci na to poslal do Chile nejuznávanějšího odborníka Vatikánu na sexuální zločiny, maltského arcibiskupa Charlese Scicluna, aby případ prošetřil. Ten mu ve spolupráci s dalším kolegou dodal vyšetřovací spis o 2300 stranách, který dosud nebyl zveřejněn.

Jeho klíčová zjištění nicméně citoval František v poznámkách dokumentu předaném 34 chilským biskupům, s nimiž jednal o sexuálním zneužívání a kteří mu v květnu nabídli svou rezignaci. Funkci dosud opustilo sedm biskupů včetně Juana Barrose.