Loď italské pobřežní stráže nabrala migranty. Do italských ani maltských přístavů s nimi nesmí

Loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na palubě se dostala do podobné situace jako v nedávné době plavidla humanitárních organizací. Po záchranné operaci, která se podle Říma uskutečnila ve vodách Malty, ji ostrovní stát odmítl přijmout. Podle maltské vlády nebyl zásah nutný a loď by měla zakotvit na italském ostrově Lampedusa. Italský ministr vnitra Matteo Salvini z protiimigrační strany Liga to ale zakázal.

Loď italské pobřežní stráže Diciotti
Zdroj: ČTK/AP Autor: Igor Petyx

Diciotti vzala v noci na čtvrtek na palubu celkem 190 migrantů, z nichž 13 bylo převezeno do bezpečí jiným plavidlem kvůli potřebě lékařské péče.

Podle Italů měl člun směřující k evropským břehům porouchaný motor a nabíral vodu. Salvini maltské námořnictvo obvinil, že běžencům neposkytlo pomoc a snažilo se člun „doprovodit“ do italských vod.

„Byl to neopodstatněný zásah na otevřeném moři, bez jakéhokoli prvku nebezpečí. Vaše tvrzení, podle nichž vás migranti kontaktovali, aby vás informovali, že jsou v ohrožení, nejsou pravdivá,“ reagovala maltská vláda. „Nebyli v nebezpečí a nepožadovali asistenci, nýbrž chtěli pokračovat v cestě. Neexistuje žádný právní základ pro nárok na zakotvení na Maltě. Lampedusa je blíž,“ citoval komuniké Valetty italský list La Repubblica. 

Vylodění na Lampeduse ale ministr Salvini vylučuje a loď Diciotti tak čeká ve Středozemním moři na další instrukce. Salvini ve čtvrtek uvedl, že o záchranné operaci nebyl jeho resort ihned informován, což je nyní předmětem interního vyšetřování. Pobřežní stráž v Itálii spadá do kompetence ministerstva dopravy a infrastruktury. To zatím kauzu nekomentovalo.

EK sleduje věc bedlivě, o řešení ale nemá žádné informace

K tahanici mezi Maltou a Itálií se vyjádřila Evropská komise, která je podle mluvčí Tove Ernstové připravena podpořit rychlé vyřešení situace. „Sledujeme vývoj velmi bedlivě,“ řekla Ernstová. Dodala však, že nemá informace o komunikaci mezi Komisí a členskými zeměmi týkající se případného přerozdělení migrantů.

Zřejmě se tedy zatím nerýsuje dohoda podobná té, která ve středu umožnila po několika dnech čekání lodi Aquarius zakotvit na Maltě i se 141 migranty.

Tyto osoby a dalších 114 migrantů si má rozdělit Španělsko, Francie, Německo, Portugalsko, Itálie a Lucembursko. Vývoj kolem lodi Diciotti by ale podle zdrojů italských médií mohl účast Říma na plánu ohrozit.