Sociálně demokratické strany v Evropě slábnou. „Jejich velký historický příběh se vyčerpal,“ říká analytik

Tradiční levicové strany v Evropě ztrácejí podporu. V současnosti je sociálně demokratický premiér jen v 7 z 28 států Evropské unie. Prohru letos zaznamenala třeba středolevá strana bývalého italského premiéra Mattea Renziho, po loňských říjnových volbách v Rakousku zase vznikl nejpravicovější parlament po druhé světové válce. S klesající podporou se potýkají i sociální demokraté v Německu.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Podpora sociálních demokratů v Evropě klesá

„Podle řady teoretiků i praktiků se vyčerpal velký historický příběh, který sociální demokracie vyprávěla ve 20. století. Příběh o sociálních jistotách, o sociální stabilizaci společnosti,“ uvedl politický analytik Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek.

„S tím, jak v řadě zemí Evropy zavládl poměrně pevný sociální stát, začal ztrácet na atraktivitě a voliči se začali rozhlížet po nějakých jiných příbězích, které v současnosti vyprávějí třeba nacionalisté nebo nejrůznější populisté,“ vysvětlil Jelínek. Druhým důvodem podle něj je, že se sociálně demokratické elity začaly vzdalovat svým voličům.

Například v Německu nyní situace, kdy tradiční strany bojují s propadem podpory, využila politička za stranu Levice (Die Linke) Sahra Wagenknechtová. Přišla s novým hnutím, které začne fungovat od září a které už otevřeně podpořili někteří členové dalších stran. Chtějí vzít vítr z plachet pravici.

Sociální demokracii mohou zachránit silná témata, říká analytik

Problém sociálně demokratických stran je podle Jelínka zejména v komunikaci. „Strany se často uzavřely do vládních paláců a vytrácely se z nejnižších pater společnosti, z ulic, hospod a pracovišť, kde se začaly objevovat nové politické proudy,“ uvedl Jelínek. Znovu postavit na nohy by tyto strany podle analytika mohla silná témata jako je otázka pracovní doby a vyvážení času pro rodinu a práci.

Hnutí Wagenknechtové s jednoduchým názvem Povstaňme například sází na otázku zvyšování důchodů, minimální mzdy a krocení vysokých cen bydlení.