Francouzská firma platila teroristům z Islámského státu za udržení své cementárny v Sýrii

Francouzští soudci obvinili jednu z největších světových cementáren z podílu na zločinech proti lidskosti. Koncern Lafarge měl dát teroristům z organizace Islámský stát miliony eur za to, že jeho továrna v severní Sýrii bude moct fungovat i během války. Podle nevládních organizací jde o první případ, kdy se podařilo pohnat k zodpovědnosti nadnárodní firmu působící v konfliktní zóně.

Video Události
video

Události: Společnost Lafarge měla platit teoristům

Pro drtivou většinu Francouzů jde o bolestivé téma. Islámský stát zosnoval teroristické útoky v Paříži  a Nice, které si vyžádaly více než dvě stě obětí. Nyní vyšlo najevo, že atentáty mohly být placené i z peněz firmy Lafarge.

„Soudci se domnívají, že Lafarge se možná podílel na financování teroristické organizace a tedy na páchání zločinů proti lidskosti,“ uvedla ředitelka nevládní organizace Sherpa Sandra Cossartová.

Skupina Lafarge vlastní na severu Sýrie továrnu a teroristům měla zaplatit 13 milionů eur za to, aby mohla cementárna fungovat i během války. Společnost přitom údajně nebrala ohledy ani na vlastní zaměstnance, kteří se stali terčem únosů nebo vražd. „Lafarge byla jediná společnost, která v regionu zůstala, přestože už ho měl pod kontrolou Islámský stát,“ dodává Crossartová.

Soudci společnosti Lafarge nařídili složit 30 milionů eur jako bezpečnostní záruku. Osm bývalých manažerů už bylo obviněno z financování teroristické skupiny či ohrožení životů. 

Lafarge po skandálu obměnilo vedení

Kvůli aféře již také opustila firmu řada lidí. Současné vedení se proti rozhodnutí soudu hodlá odvolat. „Opravdu litujeme, co se stalo v naší syrské pobočce. Poté, co jsme se o tom dozvěděli, okamžitě jsme přijali přísné kroky. Nikdo z obviněných už dnes ve společnosti není,“ ujistil ředitel Lafarge Holcim Beat W. Hess.

Firma Lafarge má ovšem škraloupy i ve vzdálenější minulosti. Během druhé světové války několikanásobně zvýšila své zisky, když dodávala nacistům cement na výstavbu takzvaného Atlantického valu. Nebyla ale jediná; na stavbě opevnění podél evropského atlantického pobřeží, které mělo zabránit spojenecké invazi, se podílely desítky francouzských firem.