V Turecku propustili 18 tisíc státních zaměstnanců

Turecko vydalo dekret, na jehož základě bylo propuštěno více než osmnáct tisíc státních zaměstnanců. Jedná se hlavně o policisty a vojáky. Podle médií jde o poslední mimořádné opatření přijaté v rámci výjimečného stavu, který byl v Turecku opakovaně obnovován od pokusu o státní převrat v roce 2016. Prezident Recep Tayyip Erdogan po červnovém vítězství ve volbách oznámil, že země už výjimečný stav potřebovat nebude. Podle médií má být zrušen v pondělí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Reuters Autor: Murat Cetinmuhurdar/Presidential Palace

Výjimečný stav byl od července 2016 po třech měsících obnovován, současný termín vyprší 18. července. Po neúspěšném puči přišlo podle OSN v Turecku o práci přes sto tisíc státních zaměstnanců a další tisíce byly zatčeny. Přes padesát tisíc Turků bylo obviněno a na soudní procesy čekají ve věznicích.

Podle nového dekretu přijde o práci dalších 18 632 lidí, devět tisíc z nich jsou policisté a šest tisíc příslušníci armády. Na seznamu je dále asi tisíc zaměstnanců ministerstva spravedlnosti a 650 lidí, které zaměstnává ministerstvo školství.

Dekret rovněž nařizuje uzavřít dvanáct spolků, zrušit troje noviny a jednu televizní stanici. Mění rovněž předchozí opatření a umožňuje znovu ve státních službách zaměstnat 148 lidí propuštěných při podobných čistkách v minulosti.

Výjimečný stav má být zrušen v pondělí

Turecká média uvádějí, že výjimečný stav bude zrušen v pondělí, až Erdogan složí přísahu a zahájí svůj další mandát. Zrušení výjimečného opatření sliboval Erdogan v kampani. Od pondělí také začne platit nový, prezidentský politický systém, jak to umožňuje úprava ústavy, kterou Turci schválili loni v referendu.

Moc bude výrazněji soustředěna v rukou prezidenta, který bude po zrušení funkce premiéra moci sestavit vládu, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.

Nevládní organizace Human Rights Joint Platform zjistila, že od puče do letošního března bylo v Turecku propuštěno více než 112 tisíc lidí, mezi nimi osm tisíc vojáků, 33 tisíc zaměstnanců ministerstva školství a 31 tisíc ministerstva vnitra. Tisíce dalších byly sesazeny na nižší pozice. Opozice v těchto čistkách vidí snahu umlčet všechny kritické hlasy.