Kreml: O Krymu se Putin s Trumpem bavit nebude

Kreml popřel, že by krymská anexe mohla být zařazena na pořad chystaného summitu prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Ve všem ostatním je ale Putin podle svého mluvčího ochoten hledat kompromisy. Trump přitom minulý týden uvedl, že se chce se svým ruským protějškem bavit mimo jiné o situaci na Ukrajině. Oba prezidenti se mají setkat za dva týdny v Helsinkách.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov tlumočil radost Kremlu nad tím, že vztahy obou mocností jsou nyní intenzivnější. „Mezi Moskvou a Washingtonem existuje mnoho otázek, v nichž se stanoviska diametrálně liší. Politická vůle ale teď převážila a upevňuje se přesvědčení, že ani diskutabilní otázky nemají být překážkou navázání a rozšíření dialogu, a to i na nejvyšší úrovni,“ prohlásil Peskov.

O oteplení ale zatím ruský mluvčí nechce hovořit. „Nespěchejme. Nejdřív je třeba provést revizi rozporů a mrzutostí patrných v našich dvoustranných vztazích,“ řekl.

Pokud jde o problém Krymu, který Rusko před čtyřmi lety násilně obsadilo a anektovalo, pak se nekompromisní ruské stanovisko nijak nemění, vyplynulo z Peskovova prohlášení. „Ruský prezident už několikrát prohlásil, že Krym na programu (jednání) být nemůže a nikdy nebude, protože je nedílnou součástí Ruska,“ prohlásil mluvčí.

Všechny ostatní otázky jsou ale otevřeny ke hledání kompromisu, ujistil Peskov. „Jde o konsensus, o hledání styčných bodů. Rusko je otevřeno dialogu a společnému hledání kompromisů,“ zdůraznil Putinův mluvčí.

Trump neřekl, zda uzná Krym jako součást Ruska 

Trump minulý týden řekl, že chce s Putinem v Helsinkách mluvit o údajném ruském vměšování do amerických voleb, o dění na Ukrajině nebo o Sýrii. Odpovědi na otázku, zda plánuje uznat Krym jako součást Ruska, se vyhnul.

Na nedávném summitu skupiny G7 v Kanadě Trump údajně prohlásil, že Krym je ruský, protože tam všichni mluví rusky. Podle amerických médií ale asi žertoval.

Rusko-americký summit se má uskutečnit v pondělí 16. července ve finském hlavním městě. Podle helsinských médií už na místo dorazily dva americké vládní speciály s úředníky a experty, kteří mají vrcholnou schůzku z americké strany připravit.