
Putin a Trump si vybrali za místo svého prvního summitu Helsinky
Zpráva o konání summitu byla zveřejněna den poté, co v Moskvě jednal Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.
Agentura TASS s odvoláním na Kreml uvedla, že prezidenti spolu budou diskutovat o americko-ruských vztazích a o mezinárodních tématech. „Oba lídři budou diskutovat o vztazích mezi USA a Ruskem a řadě otázek národní bezpečnosti,“ informoval také Bílý dům.
Viceprezident Spojených států Mike Pence očekává, že Trump s Putinem prodiskutuje údajné vměšování Kremlu do předloňských amerických prezidentských voleb či ruskou vojenskou přítomnost na východě Ukrajiny a v Sýrii. „Existuje spousta témat, kterých by se měl prezident dotknout. Včetně vzájemných ekonomických vztahů,“ dodal Pence v rozhovoru pro Bloomberg News.
Krátce před oznámením o konání schůzky Trump na twitteru znovu odmítl, že by se Rusko vměšovalo do kampaně před prezidentskými volbami v USA v roce 2016. „Rusko nadále říká, že nemá nic společného s vměšováním do našich voleb!“ napsal.
Putinův poradce Jurij Ušakov počítá s tím, že setkání obou prezidentů zabere několik hodin. Kromě jejich schůzky „tváří v tvář“ se počítá i s pracovní snídaní a se společnou tiskovou konferencí. V rámci příprav schůzky se mohou setkat i ministři zahraničí Sergej Lavrov a Mike Pompeo.
Putin a Trump se podle vyjádření Ušakova mohou také dohodnout na společném prohlášení, které zahrne aktivity Ruska a Spojených států při zajišťování mezinárodní bezpečnosti.
Ruská diplomacie mírní očekávání
Ruské ministerstvo zahraničí se ale snažilo očekávání vkládaná do vrcholné schůzky mírnit. Moskva má podle jeho mluvčí Marije Zacharovové „pragmatická a realistická“ očekávání a to i vzhledem k velkému počtu témat, kterými by se měli prezidenti zabývat. „Všeobecně bych doporučovala všem, aby nepoužívali slova jako je 'průlom',“ řekla Zacharovová.
Původně se jako o místu setkání amerického a ruského prezidenta spekulovalo o Vídni. Volba ale nakonec padla na finskou metropoli, kde se v minulosti již několik podobných setkání konalo.
V roce 1975 se tam sešel americký prezident Gerald Ford se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem, v roce 1990 prezident USA George Bush starší s prezidentem SSSR Michailem Gorbačovem a v roce 1997 americký prezident Bill Clinton se svým ruským protějškem Borisem Jelcinem.
Finský prezident Sauli Niinistö řekl, že jej Rusko a Spojené státy informovaly o přání uspořádat summit v Helsinkách minulý týden. Vyjádřil naději, že Trump a Putin budou jednat i o kontrole zbrojení a bezpečnostní situaci v oblasti Pobaltí. „I malé kroky ke snížení napětí by byly v zájmu všech,“ řekl Niinistö.
