Dohodnuto. Schůzka Putina a Trumpa bude 16. července v Helsinkách

Schůzka prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Donalda Trumpa se uskuteční v pondělí 16. července v Helsinkách. Současně to oznámily Kreml a Bílý dům. Oba státníci se již dvakrát krátce sešli loni na okraj dvou summitů, plnohodnotná schůzka ale byla neustále odkládána, mimo jiné kvůli americkému vyšetřování údajných ruských zásahů do předvolební kampaně v USA, napsala agentura AP.

Video Události
video

Putin a Trump si vybrali za místo svého prvního summitu Helsinky

Zpráva o konání summitu byla zveřejněna den poté, co v Moskvě jednal Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

Agentura TASS s odvoláním na Kreml uvedla, že prezidenti spolu budou diskutovat o americko-ruských vztazích a o mezinárodních tématech. „Oba lídři budou diskutovat o vztazích mezi USA a Ruskem a řadě otázek národní bezpečnosti,“ informoval také Bílý dům.

Viceprezident Spojených států Mike Pence očekává, že Trump s Putinem prodiskutuje údajné vměšování Kremlu do předloňských amerických prezidentských voleb či ruskou vojenskou přítomnost na východě Ukrajiny a v Sýrii. „Existuje spousta témat, kterých by se měl prezident dotknout. Včetně vzájemných ekonomických vztahů,“ dodal Pence v rozhovoru pro Bloomberg News.

Krátce před oznámením o konání schůzky Trump na twitteru znovu odmítl, že by se Rusko vměšovalo do kampaně před prezidentskými volbami v USA v roce 2016. „Rusko nadále říká, že nemá nic společného s vměšováním do našich voleb!“ napsal.

Putinův poradce Jurij Ušakov počítá s tím, že setkání obou prezidentů zabere několik hodin. Kromě jejich schůzky „tváří v tvář“ se počítá i s pracovní snídaní a se společnou tiskovou konferencí. V rámci příprav schůzky se mohou setkat i ministři zahraničí Sergej Lavrov a Mike Pompeo.

Putin a Trump se podle vyjádření Ušakova mohou také dohodnout na společném prohlášení, které zahrne aktivity Ruska a Spojených států při zajišťování mezinárodní bezpečnosti.

Ruská diplomacie mírní očekávání

Ruské ministerstvo zahraničí se ale snažilo očekávání vkládaná do vrcholné schůzky mírnit. Moskva má podle jeho mluvčí Marije Zacharovové „pragmatická a realistická“ očekávání a to i vzhledem k velkému počtu témat, kterými by se měli prezidenti zabývat. „Všeobecně bych doporučovala všem, aby nepoužívali slova jako je 'průlom',“ řekla Zacharovová.

Trump a Putin se loni v červenci krátce setkali na summitu předních světových ekonomik G20 v Hamburku a pak v listopadu na mezinárodní ekonomické konferenci ve Vietnamu. Podle agentury Reuters si oba prezidenti také nejméně osmkrát telefonovali.

Původně se jako o místu setkání amerického a ruského prezidenta spekulovalo o Vídni. Volba ale nakonec padla na finskou metropoli, kde se v minulosti již několik podobných setkání konalo.

V roce 1975 se tam sešel americký prezident Gerald Ford se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem, v roce 1990 prezident USA George Bush starší s prezidentem SSSR Michailem Gorbačovem a v roce 1997 americký prezident Bill Clinton se svým ruským protějškem Borisem Jelcinem.

Finský prezident Sauli Niinistö řekl, že jej Rusko a Spojené státy informovaly o přání uspořádat summit v Helsinkách minulý týden. Vyjádřil naději, že Trump a Putin budou jednat i o kontrole zbrojení a bezpečnostní situaci v oblasti Pobaltí. „I malé kroky ke snížení napětí by byly v zájmu všech,“ řekl Niinistö. 

Video Horizont ČT24
video

Hornát z ÚMV: Trump podle svých poradců sám neví, co od summitu čeká