Režisér Sencov drží v sibiřském vězení už měsíc hladovku. Jeho propuštění žádají filmaři i EU

Horizont ČT24: Sencov už měsíc hladoví v sibiřském vězení (zdroj: ČT24)

Už měsíc drží ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov v ruském vězení hladovku. Chce tak dosáhnout propuštění všech ukrajinských politických vězňů. Sám se mezi ně počítá, pro sebe ale svobodu nežádá. Sencov, který pochází z Krymu, si odpykává dvacet let za terorismus. Podle něj je to ale jen záminka k umlčení jeho kritického hlasu. Propuštění Sencova žádá filmový svět, Evropská unie i lidskoprávní organizace.

Nadějný režisér Sencov dostal za svůj první celovečerní film Hráč v roce 2012 ocenění ruských filmových kritiků, prorazil na mezinárodní festivaly a připravoval natáčení nového snímku. 

Na jaře 2014 přerušil svou tvorbu kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym, na kterém strávil celý život. Proti okupaci veřejně vystupoval a protestoval, načež ho zatkly ruské tajné služby. Tehdy sedmatřicetiletý režisér a otec dvou dětí skončil ve vazební cele a byl obviněn z terorismu.

Obvinění: Zosnoval zločinecké společenství

V létě 2015 předstoupil před ruský soud, neboť jako obyvatel Krymu dostal po připojení poloostrova k Rusku automaticky ruské občanství. Ruské úřady ho vinily, že zosnoval zločinecké společenství, které chystalo teroristické útoky a akce k rozvrácení místních úřadů; Sencov a jeho společník se podle obžaloby pokusili podpálit dvě kanceláře v hlavním městě Simferopolu.

Sencov dostal dvacetiletý trest, všechna obvinění ale odmítl. „Považuji svůj případ za vykonstruovaný a politický. Je založený na svědectví dvou podezřelých, jejichž svědectví bylo získáno mučením. Byly jim slíbeny kratší tresty. Zpočátku jsem byl také mučen,“ uvedl režisér.

Sencov počítá s tím, že může umřít během fotbalového šampionátu

Sencov si odpykává trest ve věznici na Sibiři. Od poloviny května drží hladovku, podle svých slov za propuštění 64 ukrajinských politických vězňů v ruských žalářích.

Jeho zdravotní stav se zhoršuje. „Doktoři varovali, že i při nasazení umělé výživy člověk, který hladoví a nekonzumuje normální jídlo, nevydrží dlouho. Můžou ho na umělé stravě udržovat měsíc, maximálně měsíc a půl,“ uvedl Dmitrij Dinze, právní zástupce Sencova.

O výměně politických vězňů telefonicky mluvili ukrajinský a ruský prezident. Dohodli se ale jen na vyslání lidskoprávních komisařů, kteří mají zjistit stav odsouzených. Výměnu Sencova za v Kyjevě zadržovaného ruského novináře Putin odmítl. „Pan Sencov byl zatčen na Krymu ne za novinářskou činnost, ale za plánování teroristického útoku,“ tvrdí ruský prezident.

Sencovova hladovka mu ale může pokazit pověst během mistrovství světa ve fotbale, které začíná ve čtvrtek. „(Sencov) doslova řekl, že pokud zemře během mistrovství světa ve fotbale, bude rád, když tak upoutá pozornost na ukrajinské politické vězně,“ řekla v květnu deníku The Independent filmařova sestřenice Natalja Kaplanová. 

Sencov chce ve svém boji vytrvat, dokud všichni nespravedlivě stíhaní Ukrajinci v Rusku nebudou na svobodě, pro sebe ji ale nežádá. „Nejhorší hřích na zemi je zbabělost. Nevím, k čemu jsou zásady, když pro ně nejste připraven trpět, nebo dokonce i zemřít,“ uvedl dříve. 

Propuštění režiséra žádají Hollandová, Wenders i EU

Jeho propuštění požadují hollywoodští herci i světoví režiséři. Například Evropská filmová akademie zveřejnila apel nazvaný „Nenechme Olega zemřít“. Iniciovala ho polská režisérka Agnieszka Hollandová a její německý kolega Wim Wenders.

Vyzývají v něm, aby se lidé tlakem na politiky a diplomaty pokusili dosáhnout Sencovova propuštění. Výzvu mimo jiné podepsala Marija Aljochinová, členka ruské punkrockové skupiny Pussy Riot, finský režisér Aki Kaurismäki či maďarský filmový tvůrce Béta Tarr. 

Kromě filmařů apelují na propuštění režiséra také Evropská unie a další organizace. V neděli se k nim připojili i demonstranti v Moskvě, kteří protestovali proti porušování lidských práv v Rusku. Policie odhadla jejich počet na 1700, sami organizátoři mluví o pěti tisících účastníků. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Fiala: Vztahy mezi Českem a USA se budou úspěšně rozvíjet i s Trumpem

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou.
18:58Aktualizovánopřed 20 mminutami

Speciální vysílání: Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump ještě v pondělí zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41Aktualizovánopřed 28 mminutami

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Německý kancléř Olaf Scholz poblahopřál americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi k nástupu do funkce. Na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty Evropské unie. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že silná a sjednocená Evropa bude partnerem nové americké administrativě, bude mít ale vždy na mysli evropské zájmy.
před 38 mminutami

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Bývalý americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
13:32Aktualizovánopřed 48 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 3 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 4 hhodinami
Načítání...