Podívejte se: NATO se přestěhovala do největší kancelářské budovy. Připomíná spojené ruce ze skla

Trochu jako letiště, nebo možná ústředí z galaktických Hvězdných válek. I tak návštěvníkovi připadá nové sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu. Majestátní dojem podtrhuje i centrální prostor zvaný agora, který se klene až do 32metrové výšky. Pro srovnání: stejné výšky dosahuje klenba pražské svatovítské katedrály. V unikátní budově natáčel reportér ČT Lukáš Dolanský. 

Video Události
video

Sepjaté ruce a strop vysoký jako v katedrále. Podívejte se na nové sídlo NATO

Nová budova stojí na několika principech. Tím prvním je transparentnost, proto architekti sáhli po velkém množství skla. Tím druhým je spojení, propojení. Proto také budova seshora připomíná spojené ruce.

Komplikovaná budova má celkem osm masivních křídel napojených na velkou centrální prostoru označovanou jako „agora“. „Má to i pozitivní dopad: neformální konzultace a denodenní potkávání na chodbách anebo ve foyer ohromně zlepšují komunikaci,“ pochvaluje si nové sídlo český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

Budova, kde se nachází také obchody, kadeřník, banka a několik restaurací, myslí i na ekologii. Dešťovou vodou se splachuje a zalévá. Topí se geotermálními vrty a energie se spoří i díky speciálnímu izolačnímu sklu. Velké prosklené plochy navíc zvyšují přísun přirozeného světla, což vede k dalším úsporám.

Nové sídlo má být ekologičtější i z toho důvodu, že budou mít zaměstnanci snadný přístup na veřejnou hromadnou dopravu, využívání telekonferencí pak má omezit cestování. A aby se úředníci a vojáci udržovali v kondici, denně budovou každý z nich nachodí v průměru šest kilometrů.

Ve starém sídle se zastavil čas

Když se Severoatlantická aliance stěhovala v roce 1967 do Bruselu, psalo se jiné století. Nejen historicky, ale i politicky – Studená válka byla tehdy v plném proudu. Svět se sice od té doby výrazně změnil, samotná budova Aliance ovšem nikoliv a v průběhu času přestala vyhovovat. 

Počet členských zemí NATO se totiž mezitím skoro zdvojnásobil a v centrále Aliance navíc otevřela své diplomatické mise řada partnerských zemí. Pětina kanceláří tak byla v posledních letech rozeseta různě po Bruselu.

Room 1 ve starém sídle NATO
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Virginia Mayo
   

Proto padlo rozhodnutí o výstavbě nejrozsáhlejší kancelářské budovy v Evropě s plochou 250 tisíc metrů čtverečních. Architektonickou soutěž na nové sídlo v Bruselu v roce 2004 vyhrála architektonická kancelář Assar Architects, hlavním autorem návrhu byl Jo Palma.

„V podstatě to byla spíš stavba podobná mezinárodnímu letišti. Vždyť my tady máme ročně přes sto tisíc návštěvníků,“ říká zástupce generálního tajemníka Camille Grand.

Dovnitř by mělo vejít zhruba 1500 diplomatů i dalšího personálu, který patří k zastoupení členských zemí. Vedle toho i pro 1700 vojenských a civilních pracovníků samotné Aliance, dalších 800 lidí pracujících v různých agenturách NATO i pro zhruba 500 návštěvníků každý den.

Moderní sídlo Aliance slavnostně otevřel před rokem americký prezident Donald Trump. Stěhování se má dokončit do letošního 30. června.