Záchrana Skripalových odborníky překvapila. Jaké si ponesou zdravotní následky, nikdo netuší

Lékaři, kteří pečovali o někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji, nevědí, jaké bude mít otrava dopady na jejich dlouhodobý zdravotní stav. Fakt, že otravu nervovým plynem novičok přežili, považují za velmi překvapivý.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Zdravotníci ze Salisbury promluvili o záchraně Skripalových

Skripalovi byli otráveni počátkem března v Salisbury. Podle Londýna je za otravu odpovědné Rusko, neboť byla použita toxická látka novičok. Moskva ale veškerou odpovědnost odmítá.

Zatímco Skripalová otravu překonala rychleji a byla propuštěna již v dubnu, Skripal opustil nemocnici v polovině května.

Jaký bude mít otrava dlouhodobý dopad na zdravotní stav Skripalových, není podle zástupkyně nemocnice v Salisbury Christine Blanshardové jasné. „Upřímná odpověď je, že to nevíme,“ připustila v rozhovoru s BBC.

Skripalová před týdnem sdělila agentuře Reuters, že léčba byla bolestivá a deprimující. Prohlásila také, že měla štěstí, že přežila.

Kontakt s novičokem nezůstává bez následků

Fakt, že Skripalovi přežili, je někdy označován za překvapující. Novičok je totiž považován za mimořádně toxickou látku. Několik vědců včetně ruských uvedlo, že kontakt s ní není možné přežít bez trvalých následků.

Také nemocniční personál předpokládal, že oba otravě podlehnou. „Všechno ukazovalo na to, že nepřežijí,“ uvedl Stephen Jukes, který se o Skripalovy staral na jednotce intenzivní péče. 

„Vyzkoušeli jsme ale všechny dostupné terapie a zajistili jim nejlepší klinickou péči, dodal s tím, že zdravotníci si nejprve mysleli, že dvojice je předávkována opiáty. Personál nemocnice měl prý také obavy, že by se sám mohl stát obětí nervové látky.