
Horizont ČT24: Zdravotníci ze Salisbury promluvili o záchraně Skripalových
Skripalovi byli otráveni počátkem března v Salisbury. Podle Londýna je za otravu odpovědné Rusko, neboť byla použita toxická látka novičok. Moskva ale veškerou odpovědnost odmítá.
Zatímco Skripalová otravu překonala rychleji a byla propuštěna již v dubnu, Skripal opustil nemocnici v polovině května.
Jaký bude mít otrava dlouhodobý dopad na zdravotní stav Skripalových, není podle zástupkyně nemocnice v Salisbury Christine Blanshardové jasné. „Upřímná odpověď je, že to nevíme,“ připustila v rozhovoru s BBC.
Skripalová před týdnem sdělila agentuře Reuters, že léčba byla bolestivá a deprimující. Prohlásila také, že měla štěstí, že přežila.
Kontakt s novičokem nezůstává bez následků
Fakt, že Skripalovi přežili, je někdy označován za překvapující. Novičok je totiž považován za mimořádně toxickou látku. Několik vědců včetně ruských uvedlo, že kontakt s ní není možné přežít bez trvalých následků.
Také nemocniční personál předpokládal, že oba otravě podlehnou. „Všechno ukazovalo na to, že nepřežijí,“ uvedl Stephen Jukes, který se o Skripalovy staral na jednotce intenzivní péče.
„Vyzkoušeli jsme ale všechny dostupné terapie a zajistili jim nejlepší klinickou péči, dodal s tím, že zdravotníci si nejprve mysleli, že dvojice je předávkována opiáty. Personál nemocnice měl prý také obavy, že by se sám mohl stát obětí nervové látky.