Zakladatel Facebooku Zuckerberg se v Bruselu znovu omluvil, zdvojnásobí počty lidí na bezpečnost

Šéf americké společnosti Facebook Mark Zuckerberg od úterního podvečera jedná s vedením Evropského parlamentu v čele s jeho předsedou Antoniem Tajanim. Hlavním tématem schůzky je ochrana osobních dat uživatelů jeho sociální sítě. Zuckerberg by měl také vysvětlit kauzu kolem zneužití dat téměř 90 milionů uživatelů Facebooku firmou Cambridge Analytica – téměř tři miliony lidí byli občané Evropské unie.

Video Události
video

Události: Zuckerbergova omluva europoslancům nestačila

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se v úterý vpodvečer v Bruselu na setkání s vedením europarlamentu omluvil za to, že firma neudělala dost pro to, aby zabránila zneužívání sociální sítě. Zmínil se o fenoménu „fake news“, tedy o rychle se šířících smyšlených zprávách, o snahách ovlivňovat volby v jiných zemích i o zneužívání osobních dat uživatelů Facebooku.

„Neviděli jsme naši odpovědnost dostatečně široce. Byla to chyba a omlouvám se za ni,“ řekl Zuckerberg na jednání, které bylo mimořádně přenášené živě na internetu.

Udělat potřebné změny podle něj bude nějakou dobu trvat. „Ale jsem odhodlán udělat to dobře a přijít s potřebnými investicemi, které jsou potřeba, aby byli lidé v bezpečí,“ prohlásil Zuckerberg. To je podle něj pro Facebook vždy významnější než maximalizace zisku.

Firma proto například do konce roku zdvojnásobí počty lidí na více než 20 tisíc, kteří pracují právě v oblasti zabezpečení. Šéf Facebooku ovšem také vedení europarlamentu připomněl, že nástroje, které síť nabízí, využívají miliony Evropanů například k tomu, aby dali vědět, že jsou v pořádku po teroristických útocích.

Předseda europarlamentu Antonio Tajani na úvod úterního setkání s šéfem Facebooku upozornil, že za rok se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Občané EU chtějí podle něj mít jistotu, že se je nikdo nepokusí ovlivňovat.

Rusko už přes nás volby neovlivní, slíbil Zuckerberg

Šéf Facebooku vrcholné představitele evropských politických skupin ujistil, že způsob, jakým se Rusku podařilo v roce 2016 ovlivnit prezidentské volby v USA, už v roce 2019 při volbách do EP ani v jiných volbách možný nebude. „Je to jedna z našich hlavních priorit jako firmy. Zajistit, že zabráníme každému vměšovat se do voleb jako to mohli udělat Rusové v amerických prezidentských volbách v roce 2016,“ slíbil Zuckerberg.

Lepší programy využívající umělé inteligence podle něj dokážou lépe odhalovat falešné uživatelské účty, a zvýšit se má transparentnost postupů Facebooku. V USA se podle něj firma v roce 2016 zaměřovala spíše na obranu před klasickým počítačovým pirátstvím než na snahy ovlivnit volby.

Video Horizont ČT24: Setkání v Bruselu nepřineslo nic zásadního, říká analytik Koubský
video

Horizont ČT24: Setkání v Bruselu nepřineslo nic zásadního, říká analytik Koubský

„Nezměníme jeho podstatu, ale mohl by víc zprůhlednit své fungování, víc o sobě říkat, jakými pravidly se řídí, to by byl dobrý výsledek celé aféry. A není vyloučeno, že k tomu alespoň částečně dojde, ale nevsadil bych si na to,“ řekl v úterním Horizontu ČT24 analytik a komentátor v IT oboru Petr Koubský.

Podle něj setkání Zuckerberga v Bruselu nepřineslo nic příliš konrétního. „Už ten zvolený formát byl takový, že hovořili spíše poslanci a nenechali mu prostor, aby otázky odpověděl, je tak trochu potíž mu vyčítat, že se odpovědí nedostalo,“ uvedl . „Byla to spíš show, než snaha něco zjistit co se spíše očekávalo,“ dodal.

Chyběly mu konkrétní odpovědi. „Já bych se nejspíš zeptal, jakým způsobem se filtruje obsah na facebooku, kteří lidé to konkrétně dělají a jakým způsobem se může uživatel dovolat nějakého zastání a odvolání v případě, že facebook s jeho příspěvkem něco provede, protože v tuto chvíli je to jako mluvit do zdi, zpětná vazby pro normálního člověka v tuto chvíli neexistuje,“ dodal analytik Koubský.

Ve středu se šéf Facebooku setká s Macronem

Zuckerberg přitom připomněl práci, kterou lidé ze společnosti udělali kolem voleb ve Francii, kde bylo ve spolupráci s úřady nalezeno a odstraněno přes třicet tisíc účtů, či kooperaci s německou volební komisí při volbách v roce 2017. S vítězem prezidentských voleb ve Francii Emmanuelem Macronem by se měl šéf facebooku setkat ve středu.

Komisařka pro spravedlnost Věra Jourová večer na Zuckerbergovo vystoupení reagovala slovy, že šlo o první krok k obnovení důvěry ve společnost. „Ale musí přijít další. Musíme zajistit, že se podobné věci nebudou opakovat,“ poznamenala s připomínkou skandálu kolem zneužití dat uživatelů facebooku společností Cambridge Analytica. Kauza se týkala také bezmála tří milionů občanů zemí EU.

Jourová dodala, že vyšetřování v EU i v USA bude dál bedlivě sledovat. Zuckerberg, který už kvůli skandálu se zneužitím dat společností Cambridge Analytica vystupoval v americkém Kongresu, dnes vedení EP připomínal, že firma v Evropě platí daně, bude letos zaměstnávat okolo desti tisíc lidí, má na kontinentu otevřených několik datacenter a další plánuje.

Někteří z lídrů europarlamentních frakcí v diskusi upozorňovali třeba na de facto monopolní postavení Facebooku na trhu a ptali se, zda je firma ochotna podřídit se striktnější regulaci. Zuckerberg kontroval poznámkou, že důležité je především, jak bude daná regulace kvalitní.

Šéf Facebooku v europarlamentu vystupoval jen pár dní před tím, než v EU začne platit nové a přísnější nařízení o ochraně osobních údajů, označované zkratkou GDPR. Podle Zuckerberga, který už dříve nová unijní pravidla uvítal, bude Facebook změny plnit už od prvního dne.

Facebook dostala do problémů zpráva z března letošního roku, podle které analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg pak už tehdy v reakci přiznal, že firma chybovala. Omluvil se uživatelům a slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům.