Ze satelitních snímků Sinaje pořízených mezi 15. lednem a 14. dubnem je podle HRW patrné, že od února bylo zničeno více než tři tisíce obytných domů i komerčních budov. Znehodnoceno bylo i mnoho hektarů půdy.
Úřady sahají k demolici až poté, co místní dostanou příkaz k vystěhování. Vláda ale demolice hájí a tvrdí, že chce na severovýchodě Sinaje vytvořit nárazníkovou zónu, která bude před teroristickými útoky chránit civilisty. Opatření ale podle HRW není právně ukotveno a přispívá ke zhoršení humanitární situace na poloostrově.
„Egyptská armáda tvrdí, že chrání obyvatele před ozbrojenci. Je ale absurdní si myslet, že vyháněním lidí z domovů jim zajistí větší bezpečí,“ uvedla HRW. Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na straně jedné a islámskými radikály na straně druhé. Napětí v regionu se znásobilo v roce 2013 po sesazení prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva.
Současný prezident Abdal Fattáh Sísí v roce 2014 po bombovém útoku, který si vyžádal 33 lidských životů, vyhlásil na Sinaji výjimečný stav a poloostrov označil za „hnízdo terorismu a teroristů“.
Loni v listopadu bylo při teroristickém útoku ozbrojenců napojených na teroristickou organizaci Islámský stát v mešitě v severosinajském Bir al-Abdu zabito přes 300 lidí. Šlo o nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta. V únoru Káhira oznámila, že proti radikálům na Sinaji a v částech delty Nilu a Západní pouště u hranice s Libyí zahájila rozsáhlou protiteroristickou operaci.
Vojenský soud poslal novináře na 10 let do vězení
Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na straně jedné a islámskými radikály na straně druhé. Napětí v regionu se znásobilo v roce 2013 po sesazení prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva.
A že je téma skutečně třaskavé, potvrzuje i úterní verdikt egyptského vojenského soudu, který poslal novináře Ismáíla Alexandráního, jenž na volné noze psal o nepokojích na Sinaji, na deset let do vězení. Podle soudu reportér šířil lživé informace a byl členem blíže neupřesněné zakázané skupiny. Proti rozsudku se však ještě novinář může odvolat.
Alexandrání byl zadržen po návratu do Egypta v roce 2015 poté, co v Berlíně přednášel o nepokojích na Sinajském poloostrově. V Egyptě novinář pracoval pro několik deníků.
Už v uplynulých letech bylo v zemi několik novinářů uvězněno, a to na základě poměrně obecně formulovaných zákonů, které kriminalizují šíření lživých informací. Podle ochránců lidských práv se vláda prezidenta Sísího takto snaží umlčet disent.