Egyptská armáda demoluje tisíce domů na Sinajském poloostrově, tvrdí lidskoprávní organizace

Egyptská armáda na Sinajském poloostrově od února zdemolovala nejméně tři tisíce budov. Vyplývá to ze satelitních snímků, které analyzovala organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Opatření HRW označila za kontraproduktivní s tím, že přispívá ke zhoršení humanitární situace, informoval v úterý zpravodajský server BBC. Egypt bourání vysvětluje tažením proti terorismu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Amr Nabil

Ze satelitních snímků Sinaje pořízených mezi 15. lednem a 14. dubnem je podle HRW patrné, že od února bylo zničeno více než tři tisíce obytných domů i komerčních budov. Znehodnoceno bylo i mnoho hektarů půdy.

Úřady sahají k demolici až poté, co místní dostanou příkaz k vystěhování. Vláda ale demolice hájí a tvrdí, že chce na severovýchodě Sinaje vytvořit nárazníkovou zónu, která bude před teroristickými útoky chránit civilisty. Opatření ale podle HRW není právně ukotveno a přispívá ke zhoršení humanitární situace na poloostrově. 

„Egyptská armáda tvrdí, že chrání obyvatele před ozbrojenci. Je ale absurdní si myslet, že vyháněním lidí z domovů jim zajistí větší bezpečí,“ uvedla HRW. Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na straně jedné a islámskými radikály na straně druhé. Napětí v regionu se znásobilo v roce 2013 po sesazení prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva.

Současný prezident Abdal Fattáh Sísí v roce 2014 po bombovém útoku, který si vyžádal 33 lidských životů, vyhlásil na Sinaji výjimečný stav a poloostrov označil za „hnízdo terorismu a teroristů“.

Loni v listopadu bylo při teroristickém útoku ozbrojenců napojených na teroristickou organizaci Islámský stát v mešitě v severosinajském Bir al-Abdu zabito přes 300 lidí. Šlo o nejhorší teroristický útok v dějinách Egypta. V únoru Káhira oznámila, že proti radikálům na Sinaji a v částech delty Nilu a Západní pouště u hranice s Libyí zahájila rozsáhlou protiteroristickou operaci.

Vojenský soud poslal novináře na 10 let do vězení

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na straně jedné a islámskými radikály na straně druhé. Napětí v regionu se znásobilo v roce 2013 po sesazení prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva.

A že je téma skutečně třaskavé, potvrzuje i úterní verdikt egyptského vojenského soudu, který poslal novináře Ismáíla Alexandráního, jenž na volné noze psal o nepokojích na Sinaji, na deset let do vězení. Podle soudu reportér šířil lživé informace a byl členem blíže neupřesněné zakázané skupiny. Proti rozsudku se však ještě novinář může odvolat. 

Alexandrání byl zadržen po návratu do Egypta v roce 2015 poté, co v Berlíně přednášel o nepokojích na Sinajském poloostrově. V Egyptě novinář pracoval pro několik deníků.

Už v uplynulých letech bylo v zemi několik novinářů uvězněno, a to na základě poměrně obecně formulovaných zákonů, které kriminalizují šíření lživých informací. Podle ochránců lidských práv se vláda prezidenta Sísího takto snaží umlčet disent.