Egypt zasahuje proti teroristům. Zatčeny byly tři desítky lidí, šestnáct jich zemřelo

Při rozsáhlé bezpečnostní operaci egyptské armády a policie zahynulo od pátku 16 ozbrojenců a více než tři desítky lidí byly zatčeny. Kolik zemřelo při zásahu příslušníků armády a policie, však Káhira neuvedla. Operace je namířena proti teroristům na Sinajském poloostrově.

Egyptská armáda
Zdroj: Reuters Autor: Ministry of Defence, Egypt

Při operaci bylo zničeno 66 cílů, skladů zbraní, terénních automobilů a motorek, které militanti užívali, uvedla egyptská armáda. Na vojenské akci se podílelo letectvo, námořnictvo i pozemní jednotky. 

Egyptští vojáci a policisté zahájili v pátek operaci, která je podle úřadů namířena proti „teroristickým i kriminálním živlům a organizacím“. Vládní oddíly se zaměřily na Sinajský poloostrov a na oblast delty Nilu a Západní pouště. Oznámila to egyptská armáda, jejíž prohlášení citovala egyptská státní televize.

Bezpečnostní situace je v Egyptě nejproblematičtější na Sinajském poloostrově, kde radikálové útočí na policisty a vojáky a v poslední době stále častěji také na civilisty.

/*json*/{"map":{"lat":29.514342019723273,"lng":32.32271288281254,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Při nejhorším teroristickém útoku na mešitu na severu Sinajského poloostrova zahynulo loni na konci listopadu přes 300 lidí. Žádná skupina se dosud k útoku nepřihlásila, ale za hlavního podezřelého je označována teroristická organizace Islámský stát (IS). Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí reagoval prohlášením, že armáda má tři měsíce na zajištění bezpečnosti na Sinajském poloostrově.

Abdal Fattáh Sisí
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Maya Alleruzzo

„Zodpovídáte za to, aby byla v nadcházejících třech měsících na Sinaji zajištěna bezpečnost a stabilita… Můžete použít i hrubé násilí, pokud to bude zapotřebí,“ řekl tehdy Sísí hlavnímu veliteli egyptských ozbrojených složek. 

Káhira před měsícem s ohledem na březnové prezidentské volby prodloužila v zemi výjimečný stav. Ten v Egyptě platí od loňského dubna, kdy při útocích na dva koptské kostely na severu Egypta zahynulo 45 lidí. K masakru se tehdy přihlásil Islámský stát (IS).

Soud poslal 17 Mursího stoupenců na doživotí

Soud v neděli poslal do vězení 33 stoupenců zakázaného Muslimského bratrstva. Za účast na protestech v Káhiře v roce 2014 jim vyměřil tresty vězení od sedmi let po doživotí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na soudní zdroje.

Násilnosti, při kterých zahynuli tři lidé, vypukly v egyptské metropoli poté, co byl sesazen islamistický prezident Muhammad Mursí. Odsouzení čelili různým obviněním, mimo jiné kvůli členství v teroristické organizaci, držení zbraní, vraždě prvního stupně nebo pokusu o vraždu. 

Protesty Mursího přívrženců
Zdroj: ČTK

Protesty Mursího příznivců začaly v srpnu 2013 poté, co armáda v čele se současným prezidentem Abdal Fattáhem Sísím demokraticky zvoleného Mursího sesadila. Při incidentech přišlo o život několik set lidí, včetně protestujících i příslušníků bezpečnostních složek, kteří se snažili demonstranty rozehnat. 

Prezident Sísí následně tvrdě zakročil proti stoupencům svého předchůdce a Muslimské bratrstvo, ke kterému Mursí patřil, se ocitlo na egyptském seznamu teroristických organizací.