Rusové Skripalovy sledovali pět let, uvádí nově zveřejněný dokument. Testovali smrtící látku na klice

Ruské tajné služby sledovaly bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru přinejmenším posledních pět let. Vyplývá to z dopisu, který britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill zaslal generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. Britské úřady ho v pátek zveřejnily. V dopise se rovněž píše, že Rusové v minulosti testovali, zda je možné někoho otrávit, pokud se nervově paralytická látka nanese na dveřní kliku. Skripalovi byli podle britských úřadů zřejmě otráveni u vchodových dveří.

Podle dokumentu, jehož zveřejnění britské listy označují za neobvyklý krok, se ruské tajné služby zajímaly o Sergeje a Juliji Skripalovy už v roce 2013, kdy se kybernetičtí odborníci ruské vojenské rozvědky GRU zaměřili na jejich e-mailové schránky.

Informaci, že Skripalovi byli sledováni nejméně od roku 2013, v pátek ruský velvyslanec v Londýně Alexandr Jakovenko označil za „velké překvapení“. „Pokud (je) někdo špehoval, proč si na to britské tajné služby nestěžovaly?“ položil otázku velvyslanec, podle kterého si jinak Britové vždycky stěžují, „když se něco pokazí“.

Nervově paralytická látka novičok, která byla podle Britů na počátku března použita při otravě Skripalových v jihoanglickém Salisbury, byla podle dokumentu vyvinuta v armádních laboratořích v uzavřeném městě Šichany nedaleko ruského Saratova.

Rusko testovalo, jakými způsoby je možné někoho otrávit nervově paralytickou látkou

Po roce 2000 Rusko podle dokumentu testovalo způsoby, jakými je možné otrávit někoho nervově paralytickou látkou. Jedním z nich bylo údajně i nanesení látky na dveřní kliku. V rámci stejného projektu údajně Moskva v minulé dekádě vyrobila i malé množství novičoku.

„Ruský program chemických zbraní pokračoval po pádu Sovětského svazu,“ stojí v dopise, který Sedwill zaslal Stoltenbergovi. Je podle něj vysoce nepravděpodobné, že v programu SSSR na výrobu chemických zbraní pokračovala jiná bývalá sovětská republika.

Podle Sedwilla, který dohlíží na britské tajné služby, Rusko považovalo přinejmenším některé přeběhlíky za „legitimní terče vražd“. Skripal pracoval pro ruskou GRU i pro britskou MI6. V roce 2006 byl v Rusku v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž.

„Jen Rusko mělo technické prostředky, operativní zkušenosti a motiv k útoku na Skripalovy a je vysoce pravděpodobné, že zodpovědnost za něj má ruský stát,“ stojí v závěru Sedwillova dopisu generálnímu tajemníkovi NATO.

Načítání...