Ruský hacker Nikulin se v USA pokusil o útěk. Soud odložil rozhodnutí o jeho vazbě

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin, kterého do USA minulý týden vydalo Česko, se podle svých strážců pokusil o útěk. Kalifornský federální soud, který měl rozhodnout o jeho případné vazbě, nakonec musel projednání kauzy odložit, informovala agentura Bloomberg.

Nikulin byl podle svědků dopraven do soudní síně v poutech. Dozorci to zdůvodnili jeho agresivním chováním. Nikulin měl podle agentury Bloomberg 30. března podstoupit lékařskou prohlídku. Prý se ale vzpouzel a došlo na potyčku, po níž se pokusil o útěk. Státní žalobci o tom informovali soud. 

Nikulinova zástupkyně chtěla, aby jejímu klientovi byla pouta odebrána, a svou žádost odůvodňovala tvrzením, že „nevinný obžalovaný má právo na zacházení s úctou a důstojností“. Obhajoba také zpochybnila Nikulinovu zdravotní a duševní způsobilost pro další řízení. Soud nakonec jednání odložil, nový termín zatím nebyl stanoven.

Třicetiletý Rus si ve středu měl vyslechnout rozhodnutí o případné vazbě a o možné kauci. Podle zveřejněného obvinění se dopustil průniku do počítačového systému, poškození chráněného počítače, krádeže identity a obchodování s prostředky pro neoprávněný přístup do počítačových systémů. Nikulin se před soudem v San Franciscu poprvé objevil minulý týden v pátek, krátce po deportaci z Česka, kdy prohlásil, že se cítí nevinen.

Pokud bude odsouzen, hrozí Nikulinovi v USA víc než 30 let vězení a pokuta přesahující jeden milion dolarů (20,6 milionu Kč).