Poláci se dohodli na největší dodávce zbraní v dějinách. Od Američanů koupí systém Patriot

Polsko koupí od Spojených států raketový systém Patriot. Vláda ve Varšavě podepsala příslušnou smlouvu s americkou zbrojovkou Raytheon. Polský ministr obrany Mariusz Blaszsczak uvedl, že Varšava za systém zaplatí 4,75 miliardy dolarů (97,6 miliardy korun). Podle agentury Reuters se jedná o největší nákup zbraní v dějinách Polska.

Ilustrační snímek
Zdroj: Reuters Autor: Reuters

„Je to výjimečný, historický moment,“ řekl na slavnostní ceremonii u příležitosti podpisu smlouvy polský prezident Andrzej Duda. „Je to nová kapitola v dějinách polské armády,“ dodal. Za „milník“ podpis smlouvy označil také americký velvyslanec ve Varšavě Paul W. Jones.

Duda: Bezpečnost se nedá vyčíslit penězi

Podle ministra Blaszczaka Polsko kupuje moderní zařízení, které obstálo v testech v mnoha zemích. Cenu, kterou Varšava za raketový systém zaplatí, označil ministr obrany za dobrou. Prezident Duda uznal, že cena je vysoká, Poláci podle něj ale kvůli své historické zkušenosti vědí, že „bezpečnost se nedá vyčíslit penězi“.

Agentura Reuters upozornila, že smlouva se týká nákupu čtyř jednotek systému Patriot. O nákupu dalších Polsko zatím s USA vyjednává.

Premiér Mateusz Morawiecki přislíbil, že za pomoci nového systému protiletadlové obrany bude Polsko bránit i ostatní členy Severoatlantické aliance. Zároveň oznámil, že první část systému Patriot do země dorazí v roce 2022, další část o dva roky později.

Prodej raketového systému Patriot polské armádě schválilo americké ministerstvo zahraničí už loni v listopadu. Následně s transakcí souhlas vyslovil i Kongres Spojených států, který musí schvalovat všechny zahraniční kontrakty zahrnující pokročilé vojenské technologie.

Systém Patriot vlastní v současnosti například armády Německa, Nizozemska, Španělska a Řecka.

Polsko systém kupuje kvůli hrozbě z východu

Za důvod pro nákup raketového systému Polsko v minulosti označilo „rostoucí hrozbu z východu“. Koupi raket měla Varšava v plánu již od roku 2015, kdy tehdejší polské vedení rozhodlo o potřebě posílit obranu země v reakci na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Nová vláda premiérky Beaty Szydlové však po nástupu k moci oznámila, že nákup vzhledem k vysoké ceně přehodnotí a požadovala po Washingtonu ústupky.

Polsko je jedním z nejaktivnějších amerických spojenců z evropských postkomunistických zemí a jako jeden z mála států splňuje požadavek NATO na výši armádních výdajů odpovídající dvěma procentům HDP, k čemuž chce partnery v Alianci přimět i americký prezident Donald Trump.