Američané se částečně stahují z Iráku, kde pomáhali v boji s Islámským státem

Spojené státy začaly stahovat část svých jednotek z Iráku. Vojáci pomáhali vládě bojovat proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AP s odvoláním na anonymní zdroje. Odchod části jednotek potvrdil i mluvčí irácké vlády.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: USA částečně stahují své vojáky z Iráku

Podle agentury AP odjely v posledním týdnu z Iráku do Afghánistánu desítky amerických vojáků. Spolu s nimi bylo odvezeno i vojenské vybavení včetně zbraní. AP uvedla s odvoláním na místní zdroje, že na částečném stažení jednotek z Iráku se dohodlo americké vedení mezinárodní koalice s iráckou vládou.

„Bitva s IS skončila, takže americká přítomnost bude omezena,“ prozradil agentuře AP mluvčí irácké vlády Saad Hadísí. Uvedl také, že stahování je zatím v počáteční fázi a že nejde o začátek úplného stažení amerických sil ze země.

„Přítomnost koalice v Iráku bude založena na konkrétních podmínkách a potřebách a koordinovaná s iráckou vládou,“ vysvětlil mluvčí koalice Ryan Dillon, když byl dotázán na stahování amerických jednotek. Podle vládního úředníka, který je dle AP blízký premiérovi Hajdaru Abádímu, by se mělo stáhnout 60 procent amerických vojáků.

  • Podle AP by měly v Iráku zůstat asi 4 tisíce lidí, kteří mají pomáhat s výcvikem iráckých bezpečnostních sil. Vloni v prosinci čítaly jednotky USA podle amerického ministerstva obrany asi 5200 lidí.

Přítomnost USA rozděluje Irák

V Iráku se za tři měsíce konají parlamentní volby a americkou přítomnost někteří vnímají negativně. Premiér Abádí, který se bude ve volbách snažit obhájit svůj mandát, si je vědom, že přítomnost USA rozděluje irácké voliče.

Koaliční jednotky pod vedením USA sice přispěly k loňské porážce organizace Islámský stát v Iráku, k jejich stažení ale dlouhodobě vyzývají irácké šíitské milice.