Vedení republikánů po nařčení ze sexuálního obtěžování opustil miliardář Wynn

Americký miliardář Steve Wynn v sobotu rezignoval na pozici ve vedení Republikánské strany. Majitel řetězce kasin opustil místo finančního šéfa celostátního výboru republikánů (RNC) kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování. Šestasedmdesátiletý magnát, který je významným republikánským sponzorem, obvinění odmítá jako „směšná“.

Steve Wynn
Zdroj: Reuters Autor: Mike Blake

Wynnův krok byl reakcí na páteční článek listu Wall Street Journal, podle kterého obtěžoval masérky a přinutil k sexuálnímu styku jednu ze svých zaměstnankyň. Na jeho nepřípustné chování si podle deníku stěžovalo množství žen, které pro něj pracovaly či pracují.

List založil článek na rozhovorech s mnoha ženami, které pracovaly či pracují ve Wynnových podnicích. K sexuálnímu obtěžování podle nich docházelo pravidelně a některé se před podnikatelem cíleně ukrývaly či hledaly výmluvy, aby s ním nemusely zůstat o samotě.

List na základě soudních dokumentů uvedl, že Wynn zaplatil jedné manikérce 7,5 milionu dolarů jako vyrovnání poté, co jej obvinila, že ji přinutil k sexuálnímu styku.

Za aférou stojí moje bývalá žena, tvrdí Wynn

Wynn jejich obvinění odmítl a prohlásil, že za aférou stojí jeho bývalá žena, která se ho snaží veřejně zostudit. Miliardář se s ní už sedm let soudí o rozvodové finanční vyrovnání. „Podnět k těmto obviněním je souvislým dílem mé bývalé ženy Elaine Wynnové, s níž nyní máme hrozný a nechutný soudní spor,“ uvedl Wynn v prohlášení rozeslaném médiím.

„Žijeme ve světě, kde kdokoli může vznášet obvinění bez ohledu na to, jaká je pravda. Člověk si pak může vybrat mezi čekáním, až tyto veřejné urážky vyvanou, nebo několikaletým soudním bojem. Pro každého, kdo se do takové situace dostane, je to politováníhodné.“ 

Steve Wynn

Odhalení se ihned chopili demokraté, kteří byli na podzim pod palbou konkurenční strany za to, že přijímají finanční dary od hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, jehož ze sexuálního obtěžování obvinilo množství hereček, které stály u zrodu současné kampaně upozorňující v bezprecedentní šíři na nepřípustné či nevhodné chování mužů vůči ženám.

Republikáni se v pátek nechtěli k obviněním vyjadřovat, o den později po tlaku opozice šéfka RNC Ronna McDanielová oznámila, že vedení strany přijalo Wynnovu rezignaci.

Magnát, jehož jmění odhaduje časopis Forbes na 3,5 miliardy dolarů (71,4 miliardy korun), vlastní řadu kasin a zábavních podniků v Las Vegas.