Předsedou katalánského parlamentu bude separatista Torrent

V Barceloně se koná ustavující zasedání katalánského parlamentu, který vzešel z předčasných regionálních voleb 21. prosince. Předsedou parlamentu se stal separatista Roger Torrent. Zastánci nezávislosti patrně ovládnou pět ze sedmi křesel ve vedení parlamentu, což by jim dalo naději na znovuzvolení expremiéra Carlese Puigdemonta. Ten stále pobývá v Bruselu.

Katalánští poslanci by si měli během středy zvolit kompletní sedmičlenné vedení parlamentu: předsedu, dva místopředsedy a čtyři tajemníky.

Separatisté prosadili osmatřicetiletého Torrenta, člena Republikánské levice Katalánska (ERC), až ve druhém kole hlasování, kde jim stačila prostá většina 65 hlasů přítomných poslanců.

Vítěz prosincových voleb, unionistická strana Ciutadans, navrhla do čela parlamentu Josého Maríu Espeja. Zastánci jednoty se Španělskem však mají pouze 57 hlasů, které na jeho zvolení nestačily. 

Zasedání probíhá v emotivní atmosféře a křesla nepřítomných poslanců jsou zakryta žlutými stuhami symbolizujícími hnutí za katalánskou nezávislost. Při hlasování probíhajícím po jménech se ozývá hlasitý potlesk separatistických poslanců ve chvílích, kdy jsou k odevzdání hlasů vyzváni někteří z uvězněných či v Belgii pobývajících politiků.

Video Studio 6
video

Katalánci demonstrovali za propuštění vězněných politiků

Katalánci demonstrovali za propuštění vězněných politiků

Springerová: Schůze parlamentu může být pro další dění klíčová

Za vězněné poslance hlasují zástupci

Separatisté získali v prosincových volbách 70 mandátů. Osm jejich poslanců se ale zasedání osobně nezúčastní - tři z nich jsou ve vazbě a pět v Bruselu. Všech osm španělská prokuratura viní, stejně jako celou bývalou katalánskou vládu, ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Tři vazebně stíhaní poslanci dostali minulý týden od soudce španělského nejvyššího soudu potvrzeno, že za sebe mohou poslat zástupce. Rozhodnutí soudce nyní potvrdilo i prozatímní vedení parlamentu. 

Carles Puigdemont
Zdroj: Reuters/RTBF Television

Puigdemont zůstává v Belgii, o post možná požádá při videokonferenci

Obsazení vedení parlamentu bude klíčové pro jednání o katalánském premiérovi. Na něj hodlají separatisté navrhnout katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, který je také v Bruselu a rovněž mu v případě návratu hrozí zatčení. Separatisté totiž zvažují, že by se o úřad premiéra mohl ucházet prostřednictvím videokonference.

Takovou možnost pravidla parlamentu nezmiňují. Podle parlamentních právníků je nutné, aby byl kandidát osobně přítomen. Jejich názor však není závazný, a výklad pravidel tak bude záviset na novém vedení parlamentu.

Prostřednictvím Twitteru Puigdemont katalánské poslance vyzval, aby si vzali zpátky své instituce: „Bojujme za naši vlast. Ukažme důstojnost.“

Španělský premiér Mariano Rajoy už ale uvedl, že uzná jen takovou katalánskou vládu, jejíž premiér bude úřadovat ve své vlasti. Do té doby bude podle Rajoye platit správa Katalánska španělskou vládou.