Arabská koalice v Jemenu zabila desítky povstalců, do země pustila humanitární pomoc

Při náletech arabské koalice vedené Saúdskou Arábií přišlo o život více než 70 šíitských povstalců. O události, která se odehrála severně od jemenské metropole Saná, informovala na webu televizní stanice Al Arabíja s odvoláním na sdělení jemenské armády. Po třech týdnech dopravní blokády Jemenu vyhlášené Saúdskou Arábií také v sobotu v Saná přistála první tři letadla s humanitárními pracovníky OSN.

Jemenský protest proti arabské koalici vedené Saúdskou Arábií
Zdroj: Reuters Autor: Khaled Abdullah

Není jasné, kdy se tyto letecké údery odehrály a zda šlo o nálety v jednom nebo ve více dnech. Nicméně armádní tiskové středisko v Saná v této souvislosti mimo jiné uvedlo, že arabská koalice v pondělí zaútočila na výcvikové středisko rebelů Angar.

Šíitští povstalci z kmene Hútíů podle Al Arabíji zřídili v řadě okresů provincie Saná různé výcvikové tábory. V nich se připravují šíitští bojovníci před vysláním do akce proti legitimní mezinárodně uznávané jemenské vládě.

Během tří let zemřelo už na deset tisíc lidí

Jemen je od roku 2014 dějištěm konfliktu mezi menšinovými šíity a vládou. O život při něm přišlo na 10 tisíc lidí. Do konfliktu zasahují také regionální mocnosti – Saúdská Arábie, která vede arabskou koalici bojující na straně vlády od roku 2015, a Írán na straně šíitů.

V Saná přistála první humanitární pomoc

Saúdská Arábie začátkem listopadu v odvetě za střelu vypálenou na své území rozhodla o uzavření všech přístupových tras do Jemenu přes letiště a přístavy ovládané šíitskými povstalci s cílem znemožnit jejich další vyzbrojování Íránem. Výsledkem bylo, že ceny potravin a paliva vylétly nahoru.

Po třech týdnech v sobotu v Saná přistála první tři letadla s humanitárními pracovníky OSN. „Dnes ráno přistálo v Saná první letadlo s humanitárními pracovníky,“ sdělila regionální mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Abeer Etefaová. O něco později pracovníci letiště informovaly o přistání dalších dvou letů programu OSN pro výživu.

Mluvčí arabské koalice vedené Saúdskou Arábií v pátek oznámil, že bylo vydáno 42 povolení pro mezinárodní humanitární lety do Saná a pro přistání lodí s nákladem v přístavu Hudajdá. Podle tamních úředníků se ale v přístavu zatím taková loď neobjevila a neočekává se, že by nějaká brzy připlula.

OSN tlačila na koalici vedenou Rijádem, aby do země humanitární pomoc pustila. Aktuálně ji potřebuje 20 milionů lidí, polovina z toho jsou děti. V zemi akutně hrozí hladomor a epidemie cholery kvůli nedostatku pitné vody. Bez základní lékařské péče je tam patnáct milionů lidí.