Stavělo se, kde nemělo, komentují experti katastrofální bleskové povodně u Atén

V Řecku platí národní smutek. Bleskové záplavy severně od Atén si vyžádaly nejméně 15 obětí. Šest lidí zůstává nezvěstných. Média a vědci tvrdí, že následky povodní zhoršila „desetiletí chaotického urbanismu“ a obcházení pravidel územního plánování. Silné lijáky mají pokračovat do víkendu. Oblast zřejmě zasáhne středomořský hurikán.

Video Události
video

Bleskové povodně v Řecku zabily patnáct lidí

V Aténách bylo ve čtvrtek dopoledne kvůli pokračujícím srážkám uzavřeno několik velkých komunikací. „V tuto chvíli čelíme dvěma proudům, jeden z nich v centru města Mandra stále přináší suť. Máme tady teď bouřku, práce jsou velmi obtížné,“ řekl agentuře AFP pracovník úřadu civilní ochrany.

Právě z Mandry na severozápadním okraji Atén pochází většina z patnácti obětí, další byly hlášeny z lokalit Megara a Nea Peramos. Bahno se ze svahů hory Patera valilo v ranních hodinách, a ničivý proud tak zastihl mnoho lidí v autech na cestě do práce.

Školy v zasažené oblasti jsou zavřené, nefungují ani veřejné služby. Řadu lidí velká voda připravila o domov.

Řecká média svými články s titulky jako „Proud nezodpovědnosti“ a „Nepřírodní katastrofa“ upozorňují na spojitost mezi rozsahem živelní pohromy a „chronickým“ nedodržováním pravidel územního plánování.

Vzorový příklad rizikového místa, upozornil odborník

Pro geologa Dimitrise Papanikolaua byly středeční události „ohlášenou katastrofou“. Výstavba v zasažených oblastech údajně navzdory doporučením odborníků zablokovala vodní toky.

„Na univerzitě jsme město Mandra používali jako vzorový příklad místa s rizikem povodně,“ řekl expert. Podle něj šlo o „zásah člověka s trestuhodnou neznalostí a lhostejností“.

Environmentalista Michalis Petrakis zase zmínil odlesňování kopců kolem řecké metropole po sérii lesních požárů, přičemž i ty jsou podle AFP často připisovány na vrub bezohledným praktikám ve stavebnictví. Petrakis zdůraznil, že se pohromy podobné té středeční za pozorovaných změn klimatu mohou objevovat znovu.

Video Studio 6
video

Řecko zasáhly silné lijáky, které způsobily povodně