Dobyli jsme poslední baštu Islámského státu, tvrdí Damašek

Syrská armáda a její šíitští spojenci dobyli poslední větší město v držení radikálů ze samozvaného Islámského státu (IS) v Sýrii. Tím je Búkamál na hranici s Irákem. S odkazem na sdělení velitele syrských vojsk o tom informovala agentura Reuters.

Video Arabista Veselý: I v Iráku už IS kontrolují jen řídce obydlené oblasti
video

Arabista Veselý: Syrský režim se může dostat do většího konfliktu s USA a Tureckem

Oddíly IS ve městě Búkamál syrská armáda spolu s šíitským hnutím Hizballáh a koalicí iráckých šíitských milicí, které si říkají lidové mobilizační síly (PMF), obklíčila ráno. Búkamál je poslední větší město, které IS ještě v Sýrii kontroloval. V Iráku v létě přišel o své hlavní sídlo, o Mosul, v Sýrii pak o Rakku a minulý týden rovněž o Dajr az-Zaur.

Syrský prezident Bašár Asad v úterý uvedl, že syrská armáda a její spojenci budou pokračovat v bojích i poté, co dobudou poslední bašty teroristické organizace Islámský stát (IS) právě ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Prezidentova poradkyně následně v rozhovoru pro syrskou státní televizi označila Turecko a USA za okupanty.

Asadova slova podle agentury Reuters naznačují, že prezident plánuje bojovat proti arabsko-kurdským milicím SDF, které mají pod kontrolou více než čtvrtinu syrského území a mají podporu mezinárodní koalice v čele s Američany.

Agentury také připomínají, že IS stále působí například v Libyi a že mnoho vlád se nyní obává, že rozprášení členové Islámského státu začnou útočit v jiných zemích. V Iráku IS ještě kontroluje městečko Ráva v provincii Anbár.