Asad chce bojovat i po porážce IS. Jeho poradkyně označila USA a Turecko za okupanty

Podle syrského prezidenta Bašára Asada bude syrská armáda a její spojenci pokračovat v bojích i poté, co dobydou poslední bašty teroristické organizace Islámský stát (IS) ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Asadova poradkyně následně označila Turecko a USA za okupanty a syrská vláda se k nim bude podle toho chovat.

Video Studio 6
video

Syrská armáda a spojenci budou pokračovat v bojích i po porážce IS

Asadova slova podle agentury Reuters naznačují, že prezident plánuje bojovat proti arabsko-kurdským milicím SDF, které mají pod kontrolou více než čtvrtinu syrského území a mají podporu mezinárodní koalice v čele s Američany.

„Naše vítězství v bojích proti teroristickým organizacím, která začala dobytím Aleppa a neskončí vítězstvím v Dajr az-Zauru, hrála zásadní úlohu v tom, aby se zabránilo rozdělení země a aby se zabránilo, že teroristé získají, co chtějí,“ řekl Asad.

Američané a Turci jsou v Sýrii ilegálně

Veškeré skupiny, které v Sýrii nebojují na straně jeho vlády, považuje Asad za teroristické organizace. Hodlá proto pokračovat v boji i proti skupinám, které chtějí „zemi rozdělit a oslabit…, dokud opět nenastolí bezpečí a stabilitu“.

Asadova poradkyně Busajna Šábanová následně v televizním rozhovoru řekla, že turecké a americké jednotky jsou na syrském území ilegálně a vláda se k nim proto bude chovat jako k „okupantům“. Syrská armáda podle poradkyně hodlá „osvobodit“ Rakku, kterou z rukou IS v polovině října dobyly arabsko-kurdské milice s podporou USA.

Syrská armáda nyní s ruskou podporou bojuje proti IS ve východní provincii Dajr az-Zaur, hlavně na západním břehu řeky Eufrat. V této provincii, která je bohatá na ropu, proti radikálům bojují rovněž arabsko-kurdské milice. Ty se však soustřeďují spíše na východní břeh řeky.

Alí Akbar Velajátí během jednání s Bašárem Asadem
Zdroj: ČTK/AP

USA chtějí Sýrii rozdělit, tvrdí poradce ajatolláha

Bašár Asad jednal s poradcem íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího Alím Akbarem Velajátím, který už minulý týden oznámil, že syrská armáda brzy obrátí pozornost na Rakku a dobude ji z rukou arabsko-kurdských milicí. Velajátí obvinil SDF a Spojené státy ze snahy Sýrii rozdělit, což se podle něj projevuje zejména na jejich činnosti v Dajr az-Zauru.

V částech severní Sýrie také operují skupiny rebelů podporované Tureckem. Turecká armáda v říjnu v severosyrské provincii Idlib začala zřizovat pozorovací stanoviště, což prý koordinovala s Ruskem a s Íránem, tedy se zeměmi, které se zúčastnily jednání o syrské krizi v Astaně.

V mnoha částech Sýrie klesla míra násilí po zavedení bezpečnostních zón, na kterých se v Astaně letos domluvili představitelé Ruska, Íránu a Turecka. Navzdory tomu se však stále nedaří dosáhnout politického řešení, které by přispělo k ukončení konfliktu. Násilí už si od roku 2011 vyžádalo více než 330 000 obětí na životech a přinutilo několik milionů lidí opustit své domovy.