Výbuch na východě Sýrie zabil desítky uprchlíků. Bombu do auta nastražil Islámský stát

Desítky mrtvých si vyžádal útok teroristické organizace Islámský stát (IS) na uprchlíky ve východní Sýrii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na syrské ochránce lidských práv. Výbuch na východní straně řeky Eufrat mezi ropnými poli Conoco a Jafra zanechal také řadu zraněných.

Vlajka Islámského státu. Ilustrační foto

Zdroj: Reuters Autor: Stringer

Nejméně jedna bomba umístěná v automobilu explodovala v oblasti kontrolované Syrskými demokratickými silami (SDF), což je označení pro arabsko-kurdské milice podporované mezinárodní koalicí vedenou Američany. Na místě je rovněž mnoho zraněných. Další zprávy z místa jsou prozatím kusé.

Teroristé jsou v oblasti na kolenou. Místo bojových akcí se uchylují k útokům na civilisty. Jejich konečná porážka na bojištích v Sýrii i Iráku se zdá neodvratitelná. Damašek s podporou Ruska v pátek dobyl město Dajr az-Zaur v provincii na východě země, v níž k teroristickému činu došlo. Úspěchy slaví i irácká armáda. Naposledy dobyla město Káim, jednu z posledních bašt islamistů v zemi.

Očekává se, že syrské jednotky podporované Ruskem a arabsko-kurdské milice za zády s Američany se nyní zaměří na hraniční město Búkamál. To bude klíčové k získání kontroly nad přechody mezi oběma zeměmi.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil ještě více zkomplikovala. Násilí si už vyžádalo více než 330 tisíc obětí na životech a přinutilo několik milionů lidí opustit své domovy.