Útok bajonetem a sebeupálení jako protest proti vládě. Polská veřejnoprávní média mlčí

Polská vláda a opozice se dostala do dalšího vášnivého střetu. Jde o případ muže, který se minulý týden pokusil upálit v centru Varšavy. Podle dopisu, který zanechal, se k činu rozhodl na protest proti vedení země. Vláda hovoří o činu psychicky nemocného člověka a veřejnoprávní média o něm prakticky neinformují. Stejně jako o dalších věcech, které poškozují obraz konzervativního kabinetu.

Video Události
video

Události: Polská veřejnoprávní média a protivládní protesty

Dosud hlídkovalo dvanáct tisíc polských policistů jen v ulicích měst. Teď se část z nich přesune do obchodních center. Mají zde předejít útoku, jaký zaskočil zemi minulý týden. Muž v nákupní galerii pobodal dvěma vojenskými bajonety deset lidí. Jedna ze zraněných žen později zemřela.

„Rozhodně můžeme říct, že nejde o teroristický čin nebo útok s ideologickým podtextem. Příčinou jeho chování byl psychický stav,“ oznámil policejní náčelník Krzysztof Pobuta.

Všechny podobné útoky v Evropě neunikly pozornosti vlády. Jí podřízená veřejnoprávní média o nich pravidelně informovala. V tomto případě ale mlčí – i proto, že premiérka Szydlová opakuje, že v Polsku jako nejbezpečnější zemi Evropy k takovým napadením dojít nemůže.

„Televize podává lživé informace, je hlásnou troubou vládní propagandy,“ tvrdí sociolog z Varšavské univerzity Mariusz Krzeminski.

Změňte vládu, než zničí naši zemi, napsal muž a zapálil se

V popředí zájmu veřejnoprávních stanic nebyl ani pokus o upálení 54letého muže, který měl politický podtext.

K činu došlo před varšavským Palácem kultury. Muž rodině řekl, že jede do hlavního města na školení. Před Palácem kultury kolem sebe rozhodil letáky, polil se benzinem a zapálil.

Svědkyně události, liberální radní varšavského zastupitelstva Paulina Piechnová Wienckiewiczová, na Twitteru zveřejnila fotografie jeho letáků. Je z nich zřejmé, že protestoval proti „omezování občanských svobod vládou“, proti „porušování zásad demokracie a ústavy“ a proti likvidaci „ústavního soudu a nezávislé justice“. Vyzýval přitom vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS), aby jednala v rámci demokratického právního státu.

Protestující zároveň obvinil předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského a vedení strany, že „mají na rukou krev“. V této souvislosti také vyzval Poláky, aby změnili tuto vládu, „dřív než zničí celou naši zem, dřív než nás zcela zbaví svobody“.

„Miluji svobodu nade vše. Proto jsem se rozhodl upálit a doufám, že moje smrt pohne svědomím,“ napsal muž.

Protestní sebeupálení? Podle ministra jen propaganda opozice 

„Je to oběť propagandy, která v Polsku existuje. Je to propaganda totální opozice, která bojuje proti vládě s pomocí ulice a zahraničí,“ tvrdí ministr vnitra Mariusz Blaszczak.

Muž v minulosti trpěl depresemi. Příbuzní to potvrdili, ale odmítají, že šlo o akt šílence. „Nezávisle na tom, že byla u něj odhalena nemoc, neví se, zda měl deprese několik let, nebo poslední dva roky,“ upozorňuje bývalá premiérka Eva Kopaczová.

Před Palácem kultury už několik dní lidé rozdávají leták, který po sobě popálený muž zanechal.

Je to poprvé od roku 1989, kdy Poláci zažívají tak vyhrocený boj mezi vládou a opozicí. Nesnášenlivosti v parlamentu při něm doprovází agrese v ulicích i médiích.