Půl hodiny před explozí Galiziová na svůj blog napsala: „Všude, kam se člověk podívá, jsou podvodníci. Je to k uzoufání.“ Výbušnina explodovala, když třiapadesátiletá žurnalistka a blogerka opouštěla v autě své bydliště v obci Bidnija. Galiziová si nedávno stěžovala na to, že jí bylo vyhrožováno smrtí.
Na jaře vyvolala řadu skandálů poté, co několik blízkých premiéra Muscata, zejména jeho choť Michelle, obvinila z toho, že si otevřeli účet v Panamě, kam putovaly mimo jiné úplatky z Ázerbájdžánu. Muscat, sám bývalý novinář, to označil za „největší lež v dějinách maltské politiky“.
„Má matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit,“ napsal Matthew Caruana Galizia na Facebooku. „Vybrali si ji, protože o tom psala jako jediná,“ dodal.
Premiéra Muscata a jeho okolí obvinil z toho, že vládu, policii i soudy obsadili „podvodníky“. Exploze, která odmrštila novinářčin vůz ze silnice do pole poblíž vesnice Bidnija, otřásla také celým středomořským ostrovem: podle úřadů se jedná o první vraždu novináře na Maltě.
Vůbec nejnebezpečnějšími zeměmi pro výkon novinařiny jsou ty na Blízkém východě – Irák, Sýrie nebo Pákistán. Výbor na ochranu novinářů začal sestavovat podrobné záznamy o úmrtí novinářů v roce 1992. Aplikuje přísné žurnalistické standardy při vyšetřování smrti.
Každé potvrzené úmrtí je rovněž posouzeno z hlediska toho, zda šlo o smrt na bojišti nebo ve válečném konfliktu, úmrtí při demonstracích, vzpourách, střetech mezi znesvářenými skupinami a davových situacích. A nebo zda šlo o cílené zabití novináře, ať už promyšlené, nebo spontánní, v přímém vztahu k novinářské práci.
V Evropě letos zemřeli tři novináři
Reportéři bez hranic, nevládní organizace obhajující svobodu médií a tisku na svém webu uvádí, že jen za rok 2017 přišlo o život 42 novinářů, 5 občanských žurnalistů a 8 mediálních asistentů. V evropských státech jde o tři země, již zmiňovanou Maltu, Dánsko, kde zemřela švédská novinářka Kim Wallová. Ta údajně měla přijít o život poté, co na ni při plavbě v amatérsky postavené ponorce s jejím dánským konstruktérem Peterem Madsenen spadl těžký poklop.
Konstruktér pak měl její tělo hodit do moře a ponorku nechal ztroskotat. Policisté následně na torzu patřícím Wallové našli patnáct bodných ran. Její hlava a nohy byly nalezeny až dva měsíce po její smrti.
V Rusku letos přišel o život Nikolai Andrušenko. 73letý novinář se věnoval zejména korupci a tématu policejní brutality. Zemřel na následky zranění po bití, po kterém zůstal několik dní v komatu.
Mezi lety 1992 a 2016 mělo být podle CPJ (Výboru na ochranu novinářů) v Evropě zavražděno 33 novinářů. Sedm se stalo obětí vraždy na Ukrajině, čtyři v Bosně mezi lety 1992 a 1994.
Galerie: Karikatury a kresby sdílené na sociálních sítích po útocích na redakci Charlie Hebdo v lednu 2015
Ikonicky se pak do paměti zapsala Francie, kde sedmého ledna 2015 zabili bratři Chérif a Said Kouachiové během útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo 12 lidí. Devět z obětí byli novináři – osm z nich se na tvorbě časopisu přímo podílelo. Byli mezi nimi karikaturisté Cabu, Charb, Honoré, Tignous a Wolinsky, ekonom Bernard Maris a editoři Elsa Cayar a Mustapha Ourrad.
Mediálně známým případem je zejména vražda irské reportérky Veronicy Guerin z roku 1996. O dva roky dříve začala psát pro Sunday Independent, zabývala se zejména kriminalitou a obchodem s drogami. Výhrůžky smrtí dostávala už dříve. 26. června 1996 stála na křižovatce na červenou, když dva útočníci na motorce zastavili vedle jejího vozu a šestkrát na ni vystřelili.
Šlo o první vraždu novináře v Irsku a způsobila velké demonstrace, později vedla k desítkám zatčení v irském kriminálním podsvětí. Irský parlament v reakci na její smrt zpřísnil zákony na ochranu před obdobnými případy a zpřísnil postihy pro útočníky.
V Evropě se nejvíce umírá v Rusku
Z evropských zemí má ale nejvyšší počet zavražděných novinářů Rusko. Během let 1992 až 2017 tam bylo zavražděno 38 novinářů – nejvíce v roce 1996, kdy násilnou smrtí zemřelo 6 lidí. Při výkonu práce pak celkově, včetně dalších příčin úmrtí, zemřelo 58 novinářů, jejichž smrt přímo souvisela s jejich prací, a dalších 24, u kterých se CPJ souvislost nepodařilo prokázat. Nejvíce umírají novináři, kteří se zajímají o korupci, politiku a kriminalitu.
Spojené státy oproti tomu vykazují pouze čtyři vraždy žurnalistů, nejčerstvější případ je z roku 2007. Při započtení dalších příčin úmrtí mimo vraždy zemřelo za stejné období v USA 7 novinářů, jejichž smrt přímo souvisela s jejich prací.