Filipínský prezident Duterte po vlně kritiky brzdí krvavé protidrogové tažení

Dosud nekompromisní filipínský prezident Rodrigo Duterte zařadil zpátečku. Krvavou válku proti drogám už nepovede policie svými tvrdými metodami, ale pouze protidrogová agentura. Duterte ustoupil tlaku veřejnosti i mezinárodního společenství.

Video Horizont ČT24
video

Filipínská válka proti drogám: Duterte bere zpátečku

Prezident na Filipínách kvůli porušování lidských práv ztrácel podporu a ve světě se dostával do izolace. Jeho válka proti drogám už trvá 15 měsíců. Za tu dobu bylo zadrženo asi 100 tisíc lidí a další 4000 byly zabity.

K tomu docházelo bez soudu a bez varování. Pouhé udání nebo podezření mohlo znamenat rozsudek smrti. Úřady ale tvrdí, že umírají jen ti, kdo kladou odpor. Jisté je, že se takové scény v ulicích přestávají líbit stále většímu počtu Filipínců, kteří po tisících protestují v ulicích.

Duterteho se snaží zastavit i skupina právníků, která podává stížnost k Nejvyššímu soudu. „Náš problém s vládní protidrogovou válkou je ten, že je to celé o zkracování právního systému. Spravedlnost prosazují hlavně zbraní namísto kladívek soudců,“ říká šéf skupiny José Manuel Diokno.

Postup úřadů dlouhodobě kritizuje i filipínská katolická církev. Opozice zároveň obviňuje prezidenta z korupce a upozorňuje přitom na množství peněz, které on a jeho příbuzní nahromadili na svých účtech. Duterte obvinění z korupce popírá, vyšetřování ale odmítá.

Prezident přesto nezůstává osamocen – stále jej podporuje 48 procent Filipínců. To je ale o 18 procent méně než v červnu. Jeho stoupencům se líbí jeho rozhodnost a nesmlouvavý postoj ke zločinu a vnímají ho jako obhájce obyčejných lidí.

Politika tvrdé ruky loni v létě vynesla starostu města Davao do prezidentského křesla. „Nepřestaneme, dokud se poslední drogový lord, finančník a dealer nevzdá nebo neskončí za mřížemi, nebo pod zemí, pokud si to budou přát,“ tvrdil v červenci 2016. Nyní se ale zřejmě obává rostoucího odporu, a tak se snaží v očích veřejnosti svůj obraz vylepšit.