Bouře Xavier zabila v Německu nejméně sedm lidí, v části země nejezdí vlaky

Bouře Xavier si v Německu vyžádala nejméně sedm obětí, všechny zabily padající stromy či větve. Kvůli bouři je na severu a východě země přerušena železniční doprava, rušeny jsou i lety. Meteorologové varují, že v nárazech může vítr dosáhnout rychlosti až 180 kilometrů v hodině. Výstraha před vichřicí platí až do půlnoci také ve většině krajů Česka.

V hamburské čtvrti Horn spadl na jedoucí auto strom a o život přitom přišla jedna z žen, které ve voze jely. Druhá utrpěla zranění a byla převezena do nemocnice. Nedaleko obce Neu-Karstädt ve spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko zabil padající strom řidiče kamionu.

Čtyři oběti si vyžádalo řádění živlu v Braniborsku: všechny zahynuly v autech, na která spadly části stromů. Jednu řidičku zabila ulomená větev také v berlínské čtvrti Tegel. Záchranáři z hlavního města hlásí i několik zraněných padajícími větvemi. Ve vážném stavu odvezla sanitka do nemocnice také ženu v Brémách. 

Bouře ochromila železniční dopravu ve Šlesvicku-Holštýnsku, Dolním Sasku, Brémách a Meklenbursku – Předním Pomořansku. Problémy na trati nastaly také v Sasku-Anhaltsku, Braniborsku a v širokém okolí saského Lipska. Po železnici se cestující nedostanou například na vytížených trasách z Hamburku a Hannoveru do Berlína. Ve dvou největších německých městech – Berlíně a Hamburku – bouře načas zastavila i městskou dopravu.

Dopravu na železnici na severu a severovýchodě země dráhy zastavily až do odvolání především kvůli stromům, které popadaly na koleje či trakční vedení. Kdy bude provoz obnoven, není jasné, řekla kolem 20:00 jejich mluvčí.

Hasiči v téměř dvoumilionovém Hamburku vyzvali odpoledne obyvatele, aby nevycházeli na ulice. „Varování pro Hamburk. Nezdržujte se v současnosti na volném prostranství, zůstaňte v chráněných prostorách,“ uvedli hasiči hanzovního města na Twitteru. Po několika hodinách varování odvolali. Kvůli nepříznivému počasí hasiči v přístavním městě zasahovali více než 900krát.

Bouře postihla také letiště v Hamburku, Hannoveru a Brémách, kde řadě letadel zkomplikovala přistávací manévr. Letiště v Hannoveru a Brémách zrušila několik letů. Berlínská letiště Tegel a Schönefeld dočasně zastavila odbavování cestujících, večer jej ale obnovila. Cestující, kteří do německé metropole přiletěli, museli zůstat z bezpečnostních důvodů určitou dobu v letadlech. „Může docházet ke zpoždění,“ varoval večer mluvčí letišť.

Z bezpečnostních důvodů zavřely své brány obě zoologické zahrady v Berlíně. Padající větve a stromy by podle nich mohly ohrozit návštěvníky i zvířata. „Sloni, zebry a žirafy se z bezpečnostních důvodů přemístí do svých stájí,“ uvedly zahrady.

Bouře Xavier přinesla na sever Německa prudké přeháňky, silný vítr a nízké teploty. Podle německých meteorologů vítr dosáhne síly orkánu. V následujících dnech by do Německa měl začít proudit polární vzduch.