„Nechceme ozbrojený střet, nechceme boje, ale autorita federální vlády musí převážit. Nikdo ji nesmí narušit,“ řekl Abádí. Kurdské bojovníky vyzval, aby zůstali součástí iráckých jednotek. „Tak můžeme zajistit bezpečnost občanů a příslušné oblasti obnovit,“ dodal s odkazem na potřebnou rekonstrukci území dobytých od IS.
Bude Kurdům znemožněn vývoz ropy?
Turecko, Írán a Irák projednají, zda uzavřít ventily ropovodů, kterými se přepravuje ropa z iráckých kurdských oblastí do přístavů. V tureckých médiích to uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Všechny tři vlády zvažují tento krok jako reakci na již zmiňované referendum.
Teherán a Ankara se totiž obávají, že posílí separatistické tendence Kurdů žijících v Turecku a Íránu. Referendum bylo ostatně hlavním tématem jednání během Erdoganovy středeční návštěvy Teheránu.
Erdogan rovněž kritizoval, že se hlasování v referendu zúčastnili také obyvatelé sporné ropné provincie Kirkúk, a zdůraznil, že tato oblast netvoří součást kurdské autonomie a hlasování tam bylo naprosto nelegitimní.
Írán a Turecko spolu na hranici s Irákem po referendu podnikly společné vojenské manévry a rovněž pohrozily, že na kurdskou autonomii v severním Iráku podobně jako Bagdád uvalí hospodářské sankce.
- Ankara má úzké obchodní vztahy s kurdskou regionální vládou v Iráku, která přes Turecko denně pumpuje tisíce barelů ropy. Kurdská autonomie v Iráku rovněž nedávno schválila plány, jež ruskému ropnému koncernu Rosněfť umožní v regionu investovat do plynovodu k exportu plynu do Turecka a do Evropy.