Agenti FBI provedli razii v bytě Manaforta, bývalého šéfa Trumpovy kampaně

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v červenci prohledal dům bývalého šéfa Trumpovy prezidentské kampaně Paula Manaforta a zabavil v něm dokumenty a další materiál. Oznámil to list The Washington Post. Akce byla součástí vyšetřování možného zásahu Ruska do loňských amerických prezidentských voleb, které nakonec vyhrál Donald Trump.

Paul Manafort
Zdroj: Reuters Autor: Carlo Allegri

Agenti FBI měli k prohledání domu povolení, do Manafortovy nemovitosti ve Virginii přišli 26. července brzo ráno a bez předchozího upozornění. Právě předtím měl Manafort schůzku se členy senátního výboru pro tajné služby.

Washingtonský list se ve svém materiálu opírá o nejmenované zdroje blízké vyšetřování. Stanici ABC informaci potvrdil Manafortův mluvčí. Řekl, že agenti FBI prohledali jednu z Manafortových rezidencí. „Pan Manafort trvale spolupracoval s policií při vyšetřování a udělal to i v tomto případě,“ sdělil mluvčí.

Manafort z Trumpova týmu rezignoval loni v srpnu kvůli otázkám, které vyvolaly jeho pracovní kontakty v zahraničí. Je vyšetřován v souvislosti s rolí Ruska v amerických prezidentských volbách.

V senátním výboru pro tajné služby v červenci vypovídal o schůzce prezidentova syna Donalda s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou. Podle Trumpa mladšího ruská právnička slíbila kampani kompromitující informace o demokratické rivalce jeho otce Hillary Clintonové, nakonec prý ale hovořila jen o amerických adopcích ruských dětí.

Manafort už podle amerického tisku předal senátnímu výboru pro tajné služby poznámky, jež si při jednání s Veselnickou udělal. Vliv Ruska na americké prezidentské volby objasňují celkem čtyři kongresové výbory a také ministerstvem spravedlnosti jmenovaný zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.