Obavy z Trumpa ženou imigranty do Kanady, útočiště jim skýtá olympijský stadion

Šéf Bílého domu Donald Trump oznámil, že chce povolení k dlouhodobému pobytu udělovat hlavně vzdělaným lidem, kteří mluví anglicky. Jde o zásadní změnu přistěhovalecké politiky USA, za niž sklidil kritiku i od některých republikánů. Obavy z nejisté budoucnosti nahánějí žadatele o azyl do kanadské náruče. Shromažďují se v olympijském stadionu v Montrealu.

Video Horizont ČT24
video

Trumpova imigrační politika žene imigranty do sousední Kanady

Část stadionu byla vybavena mobilními lůžky a uzpůsobena jako nouzové ubytovací centrum, které může poskytnout dočasný přístřešek několika stovkám lidí. „Vy rozumíte humanitárním věcem na rozdíl od Spojených států. Zacházíte s lidmi jako s lidskými bytostmi,“ děkovala Kanaďanům žadatelka o azyl Marie-Claude Celestinová.

Podle údajů kanadských imigračních úřadů přišlo do země jen za první polovinu roku 4345 žadatelů o azyl, což je výrazný nárůst proti minulým letům. „Nic podobného nepamatuji. Za třicet let jsme tu neměli podobný nápor a intenzitu,“ řekla listu Montreal Gazette Francine Dupuisová z vládní agentury pro pomoc uprchlíkům.

Devadesát procent imigrantů je haitské národnosti a do Kanady přicházejí z USA v obavě, že zde neuspějí se žádostí o azyl. Američané totiž zvažují, že ukončí program, který Haiťanům zaručoval „dočasný ochranný status“ po ničivém zemětřesení na Haiti v roce 2010. Pokud nebude program prodloužen, 60 tisíc Haiťanů bude muset odejít zpět do vlasti.

Zemětřesení v Haiti
Zdroj: AP/ČTK
Autor: Carel Pedre

Montrealský starosta Denis Coderre běžence uvítal, podle něj jde o „další důsledek“ Trumpovy imigrační politiky.

Americký prezident si ale stojí i za svým nejnovějším rozhodnutím propagovat nový plán. „Tento návrh je z dílny dvou senátorů a Bílý dům ho podpořil. Úpravy legální imigrace chtějí všichni, i demokraté, otázka je, zda jsou schopni se shodnout v jedné straně – zatím ne. Natož ve dvou,“ uvedl zpravodaj ČT Martin Řezníček.

„Tento konkurenční proces bude upřednostňovat žadatele, kteří mluví anglicky, dokážou se finančně postarat o sebe a své rodiny a prokážou dovednosti, které přispějí naší ekonomice,“ tvrdí sám Trump.

„Spojené státy by nebyly první zemí, která by uplatňovala bodový systém v přijímání lidí ze zahraničí. Přijímali by se lidé, kteří jsou vzdělanější, mladší a umí anglicky, ale jak by se hodnotilo, jak přesně umí anglicky, je velmi komplikované. Někteří kritici říkají, že nelze stanovit úplně spravedlivý systém.“

Martin Řezníček

zpravodaj ČT

Podle kritiků záměru ale Amerika stojí právě na přistěhovalcích, kteří často neuměli anglicky. I v současné době roste nejen díky cizím vědcům nebo inženýrům, ale také levné pracovní síle. „Vzít všechna povolení k dlouhodobému pobytu a dát je na jednu stranu hospodářství, to je, myslím, špatně a nemůžu to podpořit,“ konstatoval republikánský senátor Lindsay Graham.

Rozkol mezi Trumpem a republikány v Kongresu je pořád znatelnější

Trump se s částí svých vlastních republikánů v Kongresu rozešel hned dvakrát v jeden den: vedle imigrace i v otázce protiruských sankcí, které sice po váhání podepsal, ale zároveň je kritizoval. Kritiku Senátu a Sněmovny reprezentantů za restrikce přitom prezident spojil s odkazem na trojí nezdar hlasování o slibované náhradě systému zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Jiný spor se odehrál přímo v Bílém domě, když Trump prohlásil, že ho po telefonu chválili mexický prezident i šéf amerických skautů. Oba zmiňovaní muži ale hovory popřeli. „(Prezident) specificky řekl, že mu volal mexický prezident,“ podotkla novinářka. „Šlo o přímou konverzaci, ne o telefony,“ reagovala mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová.

„Takže prezident lhal, když mluvil o tom, že mu zavolali?“ pokračovala novinářka. „Neřekla bych, že to je lež. To je odvážné obvinění. Konverzace se neodehrály po telefonu, ale osobně,“ odpověděla jí mluvčí. Trumpovi stoupenci v tom nevidí nic klíčového, kritici mu ale vyčítají, že i podstatnější věci pak může hlava státu vykládat jinak, než se staly.

Z přepisů rozhovoru, který získal list The Washington Post, navíc vyplývá, že Trump v lednovém telefonátu mexickému prezidentovi Enriquemu Peňovi Nietovi pohrozil, že se s ním nesetká, pokud bude veřejně říkat, že jeho země nebude platit za stavbu zdi mezi USA a Mexikem.

Trump v rozhovoru řekl, že financování se „nějak“ zařídí, i když připustil, že bude muset být zajištěno z jiných zdrojů.

Prezidentova obliba dál klesá

Podle posledních průzkumů se Trumpovi nedaří otočit trend a jeho podpora nadále klesá na rekordně nízkou úroveň. Průzkum Quinnipiacké univerzity dává Trumpovi podporu 33 procent, Gallupův ústav zaznamenal podporu o tři procenta vyšší.