Mečiar poskytl po letech rozhovor. Kiska je podle něj chudák a Fico by měl odejít

Prezident Andrej Kiska je chudák a strana Smer škodí Slovensku, řekl v rozhovoru bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar. Tento kontroverzní politik se z veřejného života stáhl po volebním fiasku v roce 2010 a většinu času tráví na chatě v Dolnej Porube, kde u příležitosti svých 75. narozenin poskytl deníku Nový Čas rozhovor. Mluvil o současné politice, o vyšetřování, které je proti němu vedeno, či o chystané knize.

Vladimír Mečiar
Zdroj: ČTK Autor: Jan Koller

Současný premiér Robert Fico vytvořil podle Mečiara svérázný režim, který nemá mnoho společného s demokracií, zato má hodně společného s osobní mocí. Bývalý politik má za to, že Fico je ve funkci příliš dlouho a je třeba ho vyměnit.

Prezidenta Andreje Kisku zase Mečiar vidí jako „chudáka, který do něčeho šlápl a doteď neví, do čeho“. Šéf sněmovny Andrej Danko, který je předsedou koaliční Slovenské národní strany, se podle Mečiara projevuje jako „narcis, a ne jako politik“. A Ficova strana Smer Slovensku z dlouhodobého hlediska škodí.

Slovenská policie nyní vyšetřuje, zda Mečiar nezneužil pravomoci veřejného činitele, když v minulosti udělil sporné amnestie, které mimo jiné znemožňovaly vyšetřit únos syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do Rakouska v roce 1995. Učinil tak v době, kdy dočasně vykonával i funkci hlavy státu.

Amnestie, které slovenský parlament letos v dubnu zrušil, se rovněž týkaly zmařeného referenda o vstupu země do NATO a o přímé volbě prezidenta.

Do vězení by si koupil Člověče, nezlob se a čekal na Fica

„Je 25. výročí založení státu, tak jak to oslavíme? Něco bychom s tím Mečiarem měli udělat. A tak změnili ústavu, ale jen proto, že se musejí se mnou vypořádat. Změnili zákony, kompetenci zákonodárných orgánů. Jen zapomněli na paragraf, který zahrnuje trest smrti, pak by to měli kompletní,“ reagoval ironicky na vyšetřování Mečiar. Kdyby jej prý odsoudili k trestu vězení, koupil by si hru Člověče, nezlob se a počkal si, až se ukážou Fico a Danko.

Bývalý trojnásobný premiér také řekl, že jej trápí bypass a klíční kost, a proto nemůže na chalupě už tolik pracovat. Uvedl, že má v plánu napsat knihu, podkladů má prý dostatek. Má jít o výpověď očitého svědka o historických událostech, u kterých nikdo jiný nebyl.

Mečiar tvrdí, že mu dodnes píšou malé děti a děkují mu za Slovensko. „Pořád mám spoustu příznivců. Lidé jsou si vědomi, jak tento stát vznikl,“ tvrdí.

Mečiar a jeho tehdejší protějšek ve funkci českého premiéra Václav Klaus byli po volbách v roce 1992 hlavními tvůrci dohody mezi českými a slovenskými politiky, která vedla k rozdělení československé federace. Stát se rozpadl bez vypsání referenda, což někteří politici dosud kritizují.