V Turecku začal proces s novináři listu Cumhuriyet obviněnými z podpory teroristů

V Istanbulu začal soud s téměř dvacítkou novinářů a členů vedení tureckého opozičního deníku Cumhuriyet, které obžaloba viní z podpory terorismu a požaduje pro ně dlouholeté tresty vězení. Členům vedení deníku hrozí až 43 let vězení. Proti procesu demonstrovalo před budovou soudu několik stovek lidí.

Video Události
video

Události: Zápas o svobodu médií v Turecku

Proces by měl trvat čtyři dny. Turecká opozice či organizace Reportéři bez hranic (RSF) ho považují za politicky motivovaný. „Žurnalistika není zločin,“ volali demonstranti před budovou soudu.

Podle obžaloby novináři podporovali některé zakázané organizace, včetně radikálních kurdských separatistů nebo hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož vláda viní z loňského pokusu o převrat.

„Podle vlády je každý, kdo je v opozici, terorista,“ řekla tisku před zahájením procesu členka parlamentu za prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP) Filiz Keresteciogluová. Trestnímu stíhání čelí z vězení i desítka poslanců této strany, včetně obou jejích spolupředsedů Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové.

Mezi hlavními obžalovanými jsou členové vedení listu Cumhuriyet Akin Atalay, Mehmet Orhan Erinç a Önder Çelik, pro něž obžaloba požaduje tresty vězení od 11,5 roku do 43 let. Pro šéfredaktora Murata Sabuncua požaduje prokuratura až 15 let vězení.

Zvýšená bezpečnostní opatření kvůli soudu s novináři v Istanbulu
Zdroj: REUTERS
Autor: Murad Sezer

V nepřítomnosti je souzen i bývalý šéfredaktor deníku Cumhuriyet Can Dündar, který nyní žije v Německu. Dündar byl již loni v nepřítomnosti odsouzen za vyzrazení státního tajemství k pěti letům vězení kvůli zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014 s vozy s tureckými zbraněmi určenými syrským povstalcům.

„Proces s (listem) Cumhuriyet je procesem s celou žurnalistikou v Turecku,“ prohlásil šéf nevládní organizace Reportéři bez hranic Christophe Deloire. „Novináři jsou souzeni jako teroristé, přitom nedělali nic jiného než svou práci,“ dodal Deloire.

Nevládní organizace i západní politici tureckou vládu dlouhodobě kritizují za nedodržování svobody slova. Podle nezávislé organizace P24 bylo za předchozí rok v Turecku zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství a zadrženo přes 200 novinářů, z toho na 150 jich zůstává za mřížemi.

Situace se vyhrotila po loňském nezdařeném puči, po němž Ankara zahájila zátah na odpůrce režimu a sklízí za to kritiku lidskoprávních organizací i Západu.

 Zadržováni jsou přitom i zahraniční novináři - roztržku mezi Ankarou a Berlínem způsobilo obvinění německo-tureckého novináře Denize Yücela, který je podle prezidenta Erdogana německý agent a podporuje kurdské separatisty. Berlín žádá jeho propuštění.