Vídeň dostala výstrahu od UNESCO: Nová výstavba ohrožuje historické centrum

Vídeň dostala vážnou výstrahu od UNESCO. Rakouské metropoli hrozí vyškrtnutí historického centra ze seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. Kvůli nové výstavbě i v blízkosti historického jádra města výbor UNESCO Vídeň zařadil ještě na jiný seznam: červený seznam ohrožených kulturně-přírodních památek světového významu.

Výhled na Vídeň z katedrály sv. Štěpána
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE

Vídeň je na prestižním seznamu zapsána od roku 2001. Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu nyní vadí masivní výstavba z posledních let, kvůli níž podle jejího názoru rakouské hlavní město ztrácí svou výjimečnou a univerzální hodnotu.

Předmětem kritiky je zejména chystaná stavba 66 metrů vysokého obytného domu v ulici Am Heumarkt, která leží nedaleko historického centra. Při pohledu od Horního Belvederu by přerostla dominantu staré Vídně, věž katedrály sv. Štěpána. UNESCO požaduje, aby byl projekt pozměněn a budova nepřesáhla výšku 43 metrů. Město by podle výboru také mělo přijmout opatření pro ochranu světového dědictví.

Rakousko má čas do 1. února příštího roku, aby výbor pro světové dědictví informovalo o svých krocích. Pokud s nimi UNESCO nebude spokojeno, mohla by být Vídeň ze seznamu světového kulturního a přírodního dědictví vyškrtnuta.

Hrozí vyškrtnutí i Praze?

Takový krok by byl sice velmi neobvyklý, ale zcela vyloučen není. V roce 2009 přišly o místo na seznamu Drážďany poté, co vznikl 26 metrů vysoký most přes Labe. Saská vláda nicméně tvrdí, že vyškrtnutí nemělo žádný negativní dopad na zájem turistů o město ani na místní ekonomiku.

V hledáčku UNESCO je momentálně i Praha. UNESCO s českou metropolí jednalo už před deseti lety, kdy se mu příliš nezamlouval záměr stavby výškových budov na Pankráci. Chtělo, aby byly nižší. Aktuálně vzbudila pozornost světového dědictví opět pankrácká výstavba. Jsou obavy, že další mrakodrapy by mohly poškodit pražské panorama, jedno z nejzachovalejších panoramat historického města v Evropě.