Europoslanci v poloprázdném sále: Česko nemá s médii systémový problém

Plénum Evropského parlamentu debatovalo o riziku politického zneužívání médií v Česku. Dopolední rozprava trvala asi hodinu. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová zmínila v úvodu diskuse omezené pravomoci Evropské komise v otázce svobody a plurality médií. Upozornila, že komise se může do věci vložit jen tehdy, když je ohrožena unijní legislativa. To se v nynějším případě podle ní neděje.

Video Zprávy ve 12
video

Europarlament debatoval o politickém zneužívání médií v Česku

video Záznam debaty v EP o politickém zneužívání médií v ČR
Video Záznam debaty v EP o politickém zneužívání médií v ČR
video

Záznam debaty v EP o politickém zneužívání médií v ČR

Jak upozornil zpravodaj České televize Bohumil Vostal, bylo to poprvé od vstupu země do unijních struktur v roce 2004, co se Evropský parlament zabýval tématem rizika politického zneužívání médií v Česku. „Stanovisko za Evropskou komisi přednesla Cecilia Malmströmová,“ uvedl Vostal.

Po švédské eurokomisařce vystoupili jménem jednotlivých parlamentních frakcí čeští europoslanci, kteří většinově zdůrazňovali, že Česko nemá v otázce médií systémovou potíž, ale selhal jeden konkrétní politik a podnikatel. Na počátku diskuse byl jednací sál z velké většiny prázdný a debatu sledovalo jen několik desítek z více než 750 europoslanců. 

Problematika se na program nynější bruselské miniplenární schůze europoslanců dostala v první polovině května. Tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřenského fondu.

video Babiš v Interview: Nahrávka o Mafře je podvrh a kampaň
Video Interview ČT24
video

Babiš v Interview: Nahrávka o Mafře je podvrh a kampaň

Telička: Babišův postup byl nepřijatelný 

Místopředseda europarlamentu Pavel Telička (ANO) prohlásil během diskuse, že Babišův postup byl nepřijatelný. „Veřejně jsem to odsoudil a vyzval jej, aby vysvětlil, co přesně se stalo,“ upozornil s tím, že Babiš už není členem vlády. „Česká republika má funkční demokratické instituce, jejichž schopnost vypořádat se s takovýmito problémy není omezována,“ podotknul Telička.

Debata podle jeho názoru ale smysl měla, když ukázala, že téma nebylo něčím, čím by se měl Evropský parlament v této podobě zabývat. „Byl tam pro mne prostor i k tomu, abych řekl, co je pro mne na domácí české scéně to podstatné… a to je především soubor otázek o budoucnosti EU, její další vývoj, naše postavení v ní, klíčová témata reformního charakteru,“ upřesnil.

Zbytečná debata?

Jeho lidovecký kolega Tomáš Zdechovský míní, že se ukázala zbytečnost celé debaty. Ve svém vystoupení připomněl, že Česko dlouhodobě patří mezi země, které mají velmi svobodný tisk. „Je to selektivní vnímání jedné ze zemí. Minule to bylo Polsko, pak je to Maďarsko a teď do stejného balíku hážeme Českou republiku,“ prohlásil s tím, že debata dělá ČR jen ostudu.

Luděk Niedermayer (za TOP 09), který vystoupil jménem evropských lidovců z EPP, upozornil, že důvodem jednání na půdě EP je chování „několika málo jednotlivců“ a selhání několika jiných lidí v ČR. „Čtvrt století mladá demokracie a právní stát narazily na brutální sílu, se kterou někteří vrcholní politici prosazují své politické a ekonomické zájmy,“ míní Niedermayer. Připomněl význam veřejnoprávních médií a jejich ochrany.

Lidovecká europoslankyně, šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová z Německa, kterou Babiš za její postoj k němu trvale kritizuje, míní, že tato debata je výjimečná. „Tohle není o České republice nebo o lidech v Česku. Tohle je o velmi unikátním systému,“ poznamenala a připomněla, že její výbor se konfliktem zájmů v ČR zabývá už od roku 2014. „Jde o konflikt zájmů, který EU nemůže ignorovat,“ zdůraznila s tím, že Babišovy firmy získaly z evropských peněz přes 5,1 miliardy korun.

Za KSČM vystoupila v europarlamentu Kateřina Konečná, která upozornila, že to nebylo poprvé, kdy byl nezávislý výkon médií v některé zemi zkomplikován, či znemožněn politiky. „Případ, který tak dnes řešíme, není bohužel příliš ojedinělý a musíme si přiznat, že sami moc nevíme, jak těmto situacím efektivně předcházet,“ poznamenala.

Video Názory českých poslanců na debatu v EP o politickém zneužívání médií v Česku
video

Názory českých poslanců na debatu v EP o politickém zneužívání médií v Česku

Zahradil: Je to vyřizování účtů mezi frakcemi evropských lidovců a liberálů

Podle Pavla Poce (ČSSD) je třeba jasně říci, že v ČR nedochází k systematickému zneužívání médií vládou nebo jinou státní mocí prostřednictvím zákona nebo mediálních rad. „Jeden konkrétní politik – a bohužel zároveň místopředseda vlády – neodolal pokušení použít své impérium k posílení vlastní moci,“ poznamenal Poc. Připomněl usnesení české sněmovny z května, že Babiš ve svých veřejných vystoupeních opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci soupeřů.

Jan Zahradil (ODS) z frakce ECR poznamenal, že projednávání záležitosti je zbytečné a svoboda médií v ČR nijak ohrožena není. Na mediálním trhu existuje konkurence, nikdo nemá mediální monopol, neexistuje cenzura, novináře nikdo neohrožuje, funguje mediální legislativa, řekl.

Zároveň poznamenal, že „špinavé prádlo se má prát doma“, a připomněl, že negativní jevy podobné Babišovu případu se vyskytují také v dalších evropských zemích. Podle Zahradilova názoru je debata především vyřizováním účtů mezi frakcemi evropských lidovců a evropských liberálů.

Babiš sám jakákoli obvinění opakovaně odmítá a na adresu schůze europarlamentu poznamenal, že evropské instituce by neměly zasahovat do vnitřních věcí České republiky.

Téma už v úterý předjednal europarlamentní Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Na jeho zasedání zástupce Evropské komise podotkl, že situace v Česku nepředstavuje systematické ohrožení demokratických struktur země. V úterní diskusi výboru zazněly ale také připomínky útoků na česká veřejnoprávní média i výroků prezidenta Miloše Zemana o novinářích.