Soud s Čechy, které Turecko podezřívá z terorismu, byl odročen na červen

Soud v tureckém Širnaku odročil na 12. června jednání o případu dvojice Čechů podezřelých z terorismu. Podle advokáta by mohl k tomuto datu padnout verdikt. Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase úřady viní z členství v kurdských milicích operujících na severu Sýrie, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Prokuratura pro ně požaduje 15 let vězení.

Video Události
video

Turci odročili soud s Čechy, kteří pomáhali Kurdům

Dvojice, která se považuje za humanitární pracovníky, zůstává ve vazbě. Čechy zadržely turecké bezpečnostní složky na irácko-tureckém přechodu 13. listopadu. Podle informací české diplomacie u nich byly nalezeny materiály, které je přiřazují ke kurdským milicím YPG. Následně byli obviněni z poskytování zbraní této organizaci, kterou Turci považují za teroristickou.

Z kontaktů na sociálních sítích Turci dále usuzují, že zadržení Češi organizovali v Evropě protitureckou propagandu. Ankara zatčení dvojice prezentuje jako počátek tažení proti cizincům v řadách kurdských bojovníků.

  • YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám. PYD letos otevřela v Praze své evropské zastoupení, i když ČR syrský Kurdistán ani žádnou jeho reprezentaci neuznává.

Češi: Nejsme teroristé

Oba Češi se svou spoluprací s kurdskými jednotkami YPG nijak netajili. Naopak, fotografie ze severu Sýrie vystavovali na sociálních sítích a ochotně sdíleli i své údajné zážitky z frontové linie, kde YPG válčí proti Islámskému státu (IS). Z toho důvodu podle nich také YPG nejsou teroristickou organizací.

Podle redaktora ČT Jana Nováka, který s dvojicí dříve natáčel, je ale nepravděpodobné, že by Češi pašovali zbraně. Farkas se však netajil tím, že působil sedm měsíců v první linii přímo po boku kurdských milic. „Prošel u nich výcvikem, Markéta ho neabsolvovala, nicméně jim aktivně pomáhala třeba na kontrolních stanovištích,“ podotkl novinář.

„Jsme přesvědčení, že naši občané nejsou žádní teroristé a že účely jejich cesty byly humanitární,“ prohlásil už dříve ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se kvůli zadržené dvojici vypravil do Turecka osobně jednat. Myslí si, že nakonec budou oba dva vyhoštěni a posláni domů.

Video 168 hodin
video

Všelichová s Farkasem pro ČT o bojích v první linii po boku Kurdů

Stavba nemocnice

V ČR vznikla akční skupina, k níž patří rodiny zadržených. Poukazuje na neobjektivnost tureckých médií a trvá na tom, že dvojice byla na humanitární misi. Zadržena byla na hraničním přechodu z Turecka do Iráku a není podle této skupiny pravda, že u sebe měla zbraně.

Na druhé straně hranice na ně čekala lékařka z irácké nemocnice, s níž chtěli Češi dohodnout podrobnosti o zprovoznění mobilní nemocnice. Pod prohlášením této akční skupiny je podepsán Janusz Konieczny, verzi o mobilní nemocnici potvrdil i ministr Zaorálek.

Statisíce za právníky a další výlohy platí rodiny a sbírka, kterou jejich známí organizují přes nadační fond. Teď řeší třeba i zdravotní stav Farkase ‒ podle jeho otce má nakažlivou formu zlatého stafylokoka a potřebuje léčbu.

„Pokud by Mirek a Markéta byli odsouzeni, tak budeme doufat, že co nejdříve budou převezeni, propuštěni nebo prostě vyhoštěni do ČR,“ uvedl známý obviněných Janusz Konieczny.

Soud se koná v ovzduší napětí mezi Tureckem a Českem poté, co dolní komora českého parlamentu v minulých dnech uznala masakr Arménů v Osmanské říši za genocidu. Ankara usnesení zkritizovala, stejně jako výroky prezidenta Miloše Zemana, který pobíjení Arménů označuje za genocidu opakovaně.