Taliban zabil při útoku na armádní základnu 140 vojáků. Bojovníci se tam infiltrovali

Až 140 afghánských vojáků zahynulo při pátečním útoku hnutí Taliban na základnu nedaleko města Mazáre Šaríf. Do areálu se dostalo šest ozbrojenců s granátomety v přestrojení za vojáky. Kromě afghánské armády na základně působí i vojenští poradci Severoatlantické aliance. Žádný z nich nebyl při útoku zraněn.

Video Studio 6 víkend
video

Při útoku Talibanu zemřelo přes 140 vojáků

Útočníci z radikálního hnutí Taliban přijeli k bráně základny armádními vozy. Podle afghánských zdrojů řekli první hlídce, že vezou raněné. U druhého checkpointu je ale místní vojáci odhalili. Jeden z radikálů proto odpálil výbušniny, které měl upevněné na svém těle.

„Boj začal na druhé bezpečnostní bráně. Všichni jsme se pak běželi ukrýt. Stráže nás vyzvaly, abychom opustili prostor. Viděl jsem tam pět lidí,“ popsal útok jeden ze svědků Muhammad Ibrahim.

Poté útočníci zahájili palbu. Bylo kolem jedné hodiny odpoledne a někteří vojáci na základně se právě vraceli z oběda. Desítky dalších zrovna končili páteční modlitbu. Většina byla neozbrojená a prakticky bez šance se bránit.

„Z vojenské základny se ozvala střelba. Přiběhli tam vojáci a uzavřeli celý prostor. Nad základnou už létaly vrtulníky,“ řekl další svědek Chaír Muhammad.

„Jsem uvnitř základny a myslím, že bylo zabito 150 vojáků a desítky zraněny. Jde o mladé rekruty, kteří přišli na výcvik ze dvou severoafghánských provincií,“ citovala agentura AFP důstojníka, který trval na zachování anonymity.

„Dva útočníci se odpálili uvnitř mešity. Další ozbrojení těžkými a lehkými zbraněmi začali střílet (na vojáky), kteří se modlili i na ty, kteří právě vycházeli z mešity,“ líčil zdroj AFP. Jak zdůraznil, na základně se nenacházel žádný civilista.

Armáda zadržela jednoho útočníka, ostatní zemřeli

Taliban se k útoku přihlásil prostřednictvím sociální sítě Twitter. Podle něj hnutí už dříve infiltrovalo mezi místní vojáky čtyři své členy. Zdroje z afghánské armády potvrdily, že ihned po prvním výbuchu se k útočníkům připojilo několik místních vojáků.

Podle Talibanu čtyři útočníci po dlouhou dobu sloužili v afghánské armádě a na základně se dobře vyznali. „Je jasné, že měli své lidi uvnitř základny, jinak by se tam nikdy nedokázali dostat,“ uvedl jeden ze zraněných vojáků.

Incident se odehrál jen pár týdnů poté, co do nemocnice v hlavním městě Kábulu vtrhlo několik radikálů a povraždilo víc než 50 lidí. K útoku se tehdy přihlásil samozvaný Islámský stát. Bezpečnostní síly i v tomto případě uvedly, že ozbrojenci měli uvnitř nemocnice své komplice.

Ministerstvo obrany v prohlášení upřesnilo, že sedm z deseti útočníků vojáci zabili, dva odpálili trhaviny na svém těle a jeden byl zadržen. Krveprolití ukončil večer zásah afghánských speciálních sil, uvedl šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu americký generál John Nicholson.

Podle amerického mluvčího nebyly do incidentu bezprostředně zapojeny zahraniční koaliční síly vedené Američany. Na spojenecké základně působí hlavně němečtí vojáci.

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid v dnešním prohlášení řekl, že útok byl odplatou za nedávné zabití několika významných členů Talibanu v severním Afghánistánu.

Základnu v sobotu navštívil afghánský prezident Ašraf Ghaní, který útok důrazně odsoudil a útočníky označil za „nevěřící“. Vyhlásil rovněž den národního smutku.