Turci v neděli těsnou většinou 51 procent hlasů rozhodli o výrazném rozšíření prezidentských pravomocí. Opozice však stejně jako pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označila referendum za protiprávní kvůli započítání hlasů v neoznačených obálkách.
Vedení prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) se proto ve středu přidalo k nejsilnější opoziční formaci, Lidové republikánské straně (CHP), a požádalo o zrušení výsledků. „Nemůžete postavit změnu politického systému na tak kontroverzním a neférovém referendu,“ řekl místopředseda HDP Mithat Sancar. Započtení až tří milionů neoznačených obálek mohlo podle HDP výrazně ovlivnit výsledek hlasování.
Deset členů bylo proti, zatímco jeden byl pro zrušení. Podle serveru listu Hürriyet není možné podat proti rozhodnutí ústřední volební komise odvolání k ústavnímu soudu, rozhodnutí komise je konečné.
„Je to vážná krize legitimity. Použijeme všechny dostupné právní cesty. Zítra (ve čtvrtek) posoudíme, jestli případ předáme ústavnímu soudu nebo Evropskému soudu pro lidská práva,“ uvedl v turecké televizi místpředseda opoziční strany CHP Bulent Tezcan.

Martin Hrabálek z Mendelovy univerzity v Brně
Za porušení zákona již dříve označil průběh voleb i svaz tureckých právníků. Představitelé Erdoganovy vlády obvinění z volební manipulace opakovaně odmítají.
„Šance (opozice na anulaci referenda) moc velká není, turecké soudy už teď nejsou po loňském pokusu o puč v dobré situaci, tisíce soudců včetně ústavních skončily ve vězení. Je obtížné je nahrazovat kvalitními soudci. Nedá se moc hovořit o nezávislé justici.“
Dana Zlatohlávková
Ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu obvinil pozorovatele OBSE z toho, že jejich práce obsahovala některé chyby, které označil za záměrné. „Zpráva OBSE není důvěryhodná, neboť její závěry postrádají objektivitu a jsou extrémně zaujaté,“ řekl na tiskové konferenci.