„Žádné takové písemné scénáře nejsou,“ zdůraznil mluvčí prezidenta Vladimira Putina. „Právě proto se znepokojením sledujeme, jak země (Ukrajina) od sebe vědomě odtrhává obrovskou oblast (Donbas),“ dodal s narážkou na dopravní blokádu, kterou Kyjev v posledních dnech zavedl vůči částem Doněcké a Luhanské oblasti ovládaným proruskými separatisty.
Moskva nicméně doufá, že Kyjev se nakonec smíří se ztrátou Krymského poloostrova „Doufáme, že v Kyjevě dříve nebo později budou respektovat projev vůle několika milionů obyvatel Krymu a výsledek tohoto projevu vůle přijmou,“ uvedl Putinův mluvčí s narážkou na referendum z roku 2014, v němž se ruská většina obyvatel Krymu vyslovila pro připojení k Rusku.
Referendum bylo spěšně uspořádáno před třemi lety v březnu poté, co Rusko Krym okupovalo. Okupaci předcházela utajovaná operace, při níž speciální jednotky ruských ozbrojených sil obsadily klíčová místa na poloostrově.
Mogheriniová: Důsledky anexe ohrožují mezinárodní právní řád
Militarizace Krymu ovlivňuje bezpečnostní situaci kolem Černého moře, uvedla šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Ruskou anexi ukrajinského poloostrova unie podle ní nadále neuznává a pokládá za porušení mezinárodního práva.
„Zůstává (anexe) přímou výzvou mezinárodní bezpečnosti s vážnými důsledky pro mezinárodní právní řád, který chrání jednotu a suverenitu všech států,“ upozornila Mogheriniová.