Čína chce vystěhovat 200 tisíc lidí a vytvořit domov pandám velkým

Čína hodlá vystěhovat více než 200 tisíc lidí z domovů, aby uvolnila prostor v oblasti, kde má vzniknout rezervace pro pandy velké. Informoval o tom zpravodajský server The Times. Podle posledního sčítání v únoru 2015 v Číně žilo ve volné přírodě 1864 pand velkých a 471 v zajetí.

Panda velká
Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Quirky China News

Po mnoha desetiletích, kdy si lidé z území obývaného pandami stále více ukrajovali, se úřady provincie S'-čchuan na jihozápadě země, kde žije nejvyšší počet pand ve volné přírodě, rozhodly vystěhovat více než 200 tisíc horníků, dřevařů a dalších obyvatel.

Národní park se bude rozprostírat na ploše více než 27 tisíc čtverečních kilometrů a povede ze zmíněné provincie do provincií Kan-su a Šan-si na severozápadě. Plocha rezervace bude zhruba odpovídat Středočeskému kraji včetně Prahy spolu s Jihočeským a Ústeckým krajem dohromady. 

Pandy se přesunuly mezi zranitelné druhy

Úspěšný odchov pand v zajetí i stoupající počet kusů ve volné přírodě přiměl Mezinárodní svaz pro ochranu přírody v září loňského roku zmírnit hodnocení jejich stupně ohrožení: z kategorie ohrožených druhů se pandy přesunuly do kategorie zranitelných druhů.

Čína nicméně vnímá svůj národní symbol jako nadále ohrožený a minulý měsíc schválila vytvoření parku v rámci snahy o podporu dalšího růstu počtu volně žijících pand a ekologické zotavení oblasti, kterou tato zvířata obývají. Tento park je prvním ze série chystaných rezervací na ochranu ohrožených zvířat a ekosystému.