Langura má pražská zoo domluveného, dál věří na pandu. A chystá jim domov za miliony

Langur čínský, jeden z nejvzácnějších primátů na světě, by se mohl v pražské zoo objevit během několika málo let. V pořadu Interview ČT24 to uvedl ředitel této zoo Miroslav Bobek. Zařízení ho získá na základě nedávno uzavřené smlouvy od zoologické zahrady v Pekingu a chce jej umístit do připravované expozice. Ta by měla být součástí prostoru, kde bude i pavilon pro pandy. O jejich pronájmu se zatím stále jedná.

Video Interview ČT24
video

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v Interview ČT24

Za langura pražská zoo nic platit nebude, jde o spolupráci mezi zoologickými zahradami. Jeho získání Bobek považuje za „ohromnou metu“, svým způsobem větší, než je získání pand, protože pandy jsou v celé řadě zoologických zahrad.

„Na langura čínského jsme se začali ptát už na jaře. Je to sen každého ředitele nebo zoologa, protože langur čínský není nikde mimo Asii, v žádné zoo.“ 

Miroslav Bobek

ředitel Zoo Praha

Pokračují také rozhovory o získání pand z Číny. Ředitel pražské zoo zdůraznil, že zásadní krok byl již učiněn ve chvíli, kdy rada magistrátu schválila koncept rozvoje Zoo Praha. Ten zahrnuje i pavilon pand, který se tak může začít připravovat. Tedy například vyhlásit architektonickou soutěž. Souběžně s tím by měla probíhat jednání politická na úrovni nejvyšších představitelů Česka a Číny.

V pořadu zaznělo, že Číňané pandy jen zapůjčují a i mláďata, narozená v cizině, jim stále patří. Bobek se vyjádřil rovněž k informacím, že pronájem pandího páru stojí údajně až milion dolarů ročně. „To je částka, kterou platí americké zoo. Pokud je mi známo, Čínané zohledňují ekonomickou sílu daného státu, takže u evropských zoo jde o poněkud jiné sumy.“ Peníze jsou určeny na ochranu pand v přírodě a na chov v lidské péči.

Na otázku, zda má představu o ceně za pandy pro pražskou zoo, Bobek odpověděl: „Představu mám, ale rozhodně ji nebudu říkat v televizním vysílání. Je to věc vyjednávání, a dokonce ne mého“. Dodal, že pronajímání se zatím týkalo jen pand, ale podobný trend se začíná objevovat i u jiných zvírat. Například Srí Lanka tak uvažuje o zapůjčování slonů, včetně morálního závazku podpořit jejich ochranu v přirozeném prostředí.

Kolik to bude stát?

Celý pražský komplex pro pandy a langury, včetně restauace, by se měl rozprostírat „na místě, kde jsou dnes lední medvědi a nahoře klokani“. Předpokládá se úhrnná investice 200 milionů korun. K tomu je nutno připočítat i novou expozici právě pro lední medvědy za 150 milionů korun.

Výstavba by se měla uskutečnit se zárukou, že pandy opravdu dorazí. Bobek je v tomto směru „velmi optimistický“.

Počítat je však nutno také s vysokými náklady na chov pandy velké.

„Spotřeba bambusu je relativně velká, protože jedna věc je, kolik toho panda opravdu sežere – to je kolem 10 nebo 15 kilogramů denně, což je samo o sobě dost, ale druhá věc je, že ona si ještě vybírá a nesní samozřejmě všechno. Takže tam je potřeba počítat s dvojnásobkem, trojnásobkem hmotnosti toho bambusu. To jsou řádově miliony korun. Čili není to levné, ale na druhé straně je pravda, že jaksi očekáváme, že zájem o ty pandy nám to bohatě vynahradí,“ řekl Bobek.

Připomněl také, že „panda se lidem líbí, má mláděcí rysy, je to takový plyšák, prostě panda samozřejmě funguje na veřejnost, to všichni víme“.

Bobek v pořadu Interview ČT24 dále mluvil například o převozu koní Převalského do Číny, o ochraně pražské zoo před stoletou vodou či o jejím možném dalším územním rozšiřování.