Ukrajinští povstalci reagují na blokádu. Oznámili „znárodnění“ podniků v Donbasu

Separatisté na východě Ukrajiny oznámili znárodnění všech podniků umístěných v „lidových republikách“ v Donbasu. Jde o reakci na dopravní blokádu povstaleckých území, za níž stojí nacionalistické strany v kyjevském parlamentu.

Vojenské hlídky samozvané Doněcké republiky
Zdroj: Reuters

Těžištěm sporu jsou donbaské uhelné doly, na jejichž produkci je závislá řada ukrajinských tepelných elektráren.

Vláda prezidenta Petra Porošenka s živelnou dopravní blokádou nesouhlasí a snaží se ji ukončit, prozatím ovšem bezvýsledně. Řadě ukrajinských regionů hrozí kolaps kvůli nedostatku elektrické energie, potíže s dodávkou elektřiny má podle agentury Interfax devět ukrajinských oblastí.

Povstalci dali v minulých dnech Kyjevu ultimátum, podle něhož ukrajinské podniky na separatistickém území „znárodní“, pokud do půlnoci z úterý na dnešek blokáda neskončí.

Poničený Doněck
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Viktor Drachev
Vůdci „lidových republik“ ve středu oznámili, že převedení podniků „pod vnější správu“ vstupuje v platnost. Uhlí ze zhruba dvaceti východoukrajinských dolů prý budou vzbouřenci prodávat do Ruska.

Znárodněné podniky má získat ruský oligarcha

Šéf neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko upřesnil, že pod „vnější správou se ocitlo asi 40 podniků“. Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že podle odposlechnutého Zacharčenkova telefonátu mají znárodněné podniky přejít do rukou ruského oligarchy Sergeje Kurčenka.

Když Zacharčenkovi ozbrojenci zabrali doněcké kanceláře ukrajinské telekomunikační společnosti, která patří do impéria nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova, asi 200 000 uživatelů pevných linek v Doněcku ztratilo spojení se zbytkem země.

Důsledky rozhodnutí separatistů jsou nejasné, podle ukrajinských médií praktický dopad mít nebudou. Vlaky s uhlím už od počátku února stejně na Ukrajinu nejezdí. S vývozem do Ruska údajně separatisté nemohou počítat, protože tamní trh je nasycený a některé ruské doly kvůli nedostatečné poptávce utlumily těžbu.

Nezávisle na nedostatečném zásobování uhlím dnes na Ukrajině stouply ceny elektrické energie pro domácnosti až o 30 procent. Jde už o páté zdražení za poslední dva roky, ve srovnání s rokem 2015 v zemi podle agentury Unian elektřina zdražila až trojnásobně.

Zvyšování cen je součástí procesu snižování státních subvencí, jež má přispět k odstranění rozpočtového deficitu. To je podmínkou půjček od Mezinárodního měnového fondu, které Ukrajina potřebuje k ozdravení ekonomiky.

Od dubna 2014 zemřelo na Donbasu téměř 10 tisíc lidí

Situace na východě Ukrajiny, kde proti sobě stojí proruští separatisté a ukrajinská armáda, se v poslední době výrazně zhoršila. Na místě opět propukají vzájemné střety.

Konflikt na Donbasu si od dubna 2014 vyžádal skoro 10 tisíc obětí. Konflikt měly ukončit mírové dohody dojednané během čtyřstranných jednání v Minsku v únoru 2015. Moskva a Kyjev se ale vzájemně obviňují z jejich sabotování.