Slovák končí v misi OBSE na Ukrajině kvůli podezření z podpory separatistů

Zástupce Slovenska Martin Gutten končí v misi OBSE na východní Ukrajině. Vedení ho stahuje kvůli podezření z podpory separatistů, kterou jim vyjadřoval na sociálních sítích. Komunikoval taky se Slováky, kteří na jejich straně bojují, ve vlasti jim za to hrozí vězení.

Video Události
video

Zástupce Slovenska končí v misi OBSE kvůli podezření z podpory separatistů

Gutten měl být podle stanov organizace nestranný. Na Facebooku se ale pod jménem Guto netajil sympatiemi k proruským separatistům, s těmi ze Slovenska si i psal. Gutten říká, že se k věci zatím nemůže blíž vyjadřovat, podle něj jsou ale tvrzení zmanipulovaná.

Když se Guttenův případ dostal do médií, slovenská diplomacie ho prověřila a stáhla souhlas s jeho dalším působením v týmu.

„Konání sekundovaného pozorovatele v misi OBSE je neslučitelné s principy a hodnotami, které vyznává Slovenská republika a OBSE.“

Peter Susko

mluvčí slovenského ministerstva zahraničí

Ministerstvo zahraničí nemá žádný právní nástroj, jak kandidáty na pozorovatele prověřovat, musí jen potvrdit jejich praxi a to, že nemají k resortu žádné závazky. To Gutten splňoval. Zkušenosti nasbíral v Bosně. OBSE, která ho v konkurzu vybrala, věc prověřila a rozhodla se ho z mise stáhnout.