Německou diplomacii vede Gabriel. Vystřídal Steinmeiera

Odcházející šéf SPD Sigmar Gabriel převzal funkci německého ministra zahraničí. V čele úřadu vystřídal svého stranického kolegu Franka-Waltera Steinmeiera, který má být v půlce února zvolen spolkovým prezidentem. Sedmapadesátiletý Gabriel německou diplomacii povede do zářijových parlamentních voleb.

Prezident Joachim Gauck a nový ministr zahraničí Sigmar Gabriel
Zdroj: Reuters Autor: Axel Schmidt

Gabriel, který je vicekancléřem německé vlády a zároveň byl dosud ministrem hospodářství, dlouhé měsíce platil za nejpravděpodobnějšího kandidáta sociální demokracie na kancléře. Tento týden ale oznámil, že se o funkci ucházet nebude, a zároveň do ní navrhl bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze, který má v březnu stanout také v čele SPD.

Místo kandidatury na kancléře se Gabriel rozhodl změnit ministerstvo. Dopoledne ho spolu se Steinmeierem přijal končící prezident Joachim Gauck a jmenoval ho do funkce. Ve funkci šéfa resortu hospodářství Gabriela nahradila jeho dosavadní náměstkyně a spolková exministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová.  

O tom, jestli bude Gabriel dobrým ministrem zahraničí, se v Německu vedly debaty. Řada komentátorů totiž poznamenávala, že Gabriel často používá slova, která rozhodně diplomatická nejsou. Šéf diplomacie, jenž nebude dělat přešlapy, je přitom podle nich v době, kdy se chystá odchod Británie z EU a v USA vládne Donald Trump, nepostradatelný.

Nejednoduché mezinárodní situace se dnes dotkl i prezident Gauck. „Přebíráte ministerstvo zahraničí v těžkých časech. Jde o hodně: Stojíme před výzvou bránit a pro budoucnost upevnit Evropskou unii a transatlantické partnerství. Přeji vám pro tento úkol štěstí a úspěch,“ poznamenal Gauck.

Gabrielova následovkyně Zypriesová je zároveň první ženou, která ministerstvo hospodářství vede. Jedním z jejích hlavních cílů pro příští měsíce bude zabránit tomu, aby protekcionistické záměry amerického prezidenta Trumpa negativně dopadly na německé hospodářství.