Mexiko: Výbuch na tržnici se zábavní pyrotechnikou zabil 36 lidí

Nejméně 36 mrtvých a desítky zraněných si v úterý vyžádal výbuch na tržnici se zábavní pyrotechnikou na jižním předměstí metropole Mexika. Oznámil to prokurátor federálního státu Mexiko Alejandro Gómez. Výbuch zcela smetl stánky v okruhu několika desítek metrů a poškodil i několik okolních budov. Záchranáři stále pátrají po desítkách pohřešovaných osob, je tedy velmi pravděpodobné, že počet obětí ještě poroste.

Zbytky domů po výbuchu na tržnici v mexickém hlavním městě
Zdroj: Reuters Autor: Edgard Garrido

Na místě bylo nalezeno 31 mrtvých, dalších pět lidí pak zemřelo v nemocnicích, řekl Gómez podle agentury EFE. Mezi mrtvými jsou i děti.

„Tržiště zcela zmizelo,“ dodal zástupce civilní ochrany Luis Felipe Puente, podle kterého je mnoho zraněných v kritickém stavu. Většina jich utrpěla vážné popáleniny, někteří na 90 procentech těla. Podle médií skončilo v nemocničním ošetření 72 zraněných, z toho deset dětí.

Video Události
video

Události: V Mexiku explodovala tržnice s pyrotechnikou

Úřady krátce po explozi vyzvaly místní obyvatele, aby se nezdržovali v okolí epicentra výbuchu z obav z možných dalších explozí. Podle televizní stanice Milenio TV zahalil oblast Tultepecu ihned po výbuchu hustý bílý dým, který zkomplikoval koordinaci zásahu záchranářů a požárníků. Hasičům trvalo tři hodiny, než dostali požár pod kontrolu.

Tržnici San Pablito zasáhl po explozi požár již před 11 lety před oslavami státního svátku a o rok později oheň zničil stovky stánků s vystaveným zbožím. Zábavní pyrotechnika je v Mexiku u příležitosti nejrůznějších oslav velmi rozšířená.