Protesty v Polsku se snaží uklidnit prezident Duda, nabídl se jako prostředník

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na výzvu opozice proti konzervativní vládě a jejím krokům, které podle opozice ohrožují demokracii. Polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak obvinil opoziční strany z pokusu o nelegální převzetí moci. Prezident Andrzej Duda vyzval ke klidu a apeloval na dobrou vůli a zdravý rozum.

Video Události
video

Polsko balancuje na hraně parlamentní krize

Zdroj: ČT24

Kolem poledne se protesty krátce přesunuly před prezidentský palác. Podle polské televizní stanice TVN 24 policie vyslala kvůli zajištění bezpečnosti před sídlem prezidenta posily  – zhruba pět stovek mužů. List Gazeta Wyborcza uvedl, že podle neoficiálních zdrojů policisté dostali za úkol střežit kanceláře PiS.

Protesty v centru Varšavy navázaly na noční blokádu východů z parlamentu, která začala poté, co vládní poslanci podle opozice nezákonným postupem schválili státní rozpočet pro příští rok.

Lidé s vlajkami Evropské unie nebo Polska se před sídlem prezidenta začali scházet před sobotním polednem. Dav se rozrostl na několik tisíc lidí, kteří skandovali hesla jako: „Vláda je nepřítelem demokracie!“, „Svoboda, rovnost, demokracie“ nebo „Přestaň mlčet, prezidente! Hanba v polském parlamentu!“.

„Chtěl bych vyzvat všechny strany politické scény ke klidu, tak aby práce parlamentu mohla hladce, civilizovaně a s náležitou vážností pokračovat – v souladu s principy parlamentní demokracie,“ uvedl Duda v prohlášení, z nějž citovala polská média. Dodal, že je připraven působit jako prostředník mezi oběma stranami.

Zamčená premiérka

Situace se začala dramatizoval v noci na sobotu u budovy polského parlamentu ve Varšavě. Několik stovek příznivců opozice zablokovalo východy. V tu dobu se uvnitř nacházeli kromě premiérky Beaty Szydlové a předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského také více než dvě stovky poslanců.

Video Zprávy
video

Zpravodaj ČT Karas: Polsko zažívá velké protivládní protesty

Zdroj: ČT24

Szydlová, Kaczyński a několik dalších vysoce postavených politiků PiS za asistence policie opustili ve vozech budovu parlamentu kolem třetí hodiny ranní. Řada poslanců se rozhodla strávit noc uvnitř budovy zákonodárného sboru. Polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak obvinil opoziční strany z pokusu o nelegální převzetí moci.

V okolí parlamentu stálo i několik stovek policistů, kteří demonstraci prohlásili za nezákonnou a nařídili lidem, aby se rozešli. Mluvčí policie na Twitteru popřel informace, že by příslušníci použili k rozehnání davu slzný plyn.

„Ústava“, „svobodná média“ nebo „nevyjdete do Vánoc“ skandoval dav protestujících v noci u parlamentu. Připojilo se k němu i několik poslanců opoziční Občanské platformy (PO).

Už v pátek večer před budovou parlamentu demonstrovalo několik tisíc lidí, kteří vyslyšeli volání Výboru na obranu demokracie (KOD). Protest byl namířený proti návrhu, který má novinářům omezit vstup do Sejmu. Zablokovat východy z budovy parlamentu se ale protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet. 

Deník Rzeczpospolita v komentáři píše o „jedné z nejzávažnějších krizí polské parlamentní demokracie po roce 1989“ a varuje před vyhrocením konfliktu. Vinu připisuje šéfům Sejmu v čele s maršálkem Markem Kuchcinskim a policii, která podle deníku „svou brutalitou jen rozvášnila protestující“.

Občanské platforma i strana Moderní vznesly požadavek na svolání nové schůze na 20. prosince. Chtějí o rozpočtu hlasovat znovu. Předseda Moderních Ryzsard Petru také prohlásil, že pokud PiS ztratila důvěru lidí, budou nezbytné předčasné volby.

Opoziční strany kritizovala premiérka Beata Szydlová: „Podstatou politiky je služba. Někteří politici zapomínají na to, že musejí respektovat ostatní, musejí být zodpovědní vůči Polsku a za polské občany,“ citoval premiérku list Gazeta Wyborzca. „Zaměřují se na neustálé podněcování hádek a ne na to, co je jejich úkolem: služba jinému,“ dodala. Szydlová podle polského tisku vystoupí v osm hodin večer ve zvláštním televizním projevu.