Islámský stát už ovládl většinu syrské Palmýry

Radikálové z Islámského státu (IS) ovládli většinu historického syrského města Palmýra, kam předtím armáda vyslala posily. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) i rebelové. Vládní síly s islamisty svedly na jaře o Palmýru prudké boje, tentokrát je ofenziva islamistů překvapila.

Zničený chrám boha Bela v Palmýře
Zdroj: ČTK/AP

Bojovníkům IS se podařilo proniknout přes nepříliš silnou obranu syrské armády a ovládli strategicky důležité kopce okolo města, uvedl podle agentury Reuters zástupce SOHR. Radikálové nejprve získali severozápadní část města a boje se přesunuly směrem k jeho centru, jehož větší část už má rovněž pod kontrolou IS.

SOHR sleduje dění v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu síť informátorů. Existují podle ní vážné obavy o život a bezpečí obyvatel Palmýry, z nichž řada podporuje vládu prezidenta Bašára Asada.

Velitel jedné z povstaleckých skupin z okolí Aleppa předtím řekl, že útok islamistů na Palmýru syrskou vládu přiměl, aby k ohroženému městu vyslala vojáky od Aleppa. Armáda oficiálně neupřesnila, odkud vzala posily, které vyslala k Palmýře.  

/*json*/{"map":{"lat":34.569302400669486,"lng":38.29808234999996,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Islamisté slavné historické město obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu.

Ve čtvrtek tam ale ozbrojenci z IS znovu zaútočili na syrskou armádu, zabili desítky vojáků a přiblížili se na vzdálenost čtyř kilometrů od města. Radikálové se zmocnili obcí Kasr al-Halabát jihozápadně od Palmýry a Džabal Haján na západ od města a ještě dalších dvou vesnic severozápadně a severovýchodně od města. Ovládli také sila s obilím a některá ropná pole. Během soboty se jim podařila zásadní ofenziva k získání kontroly nad celým městem.

Koalice vedená Spojenými státy v pátek oznámila, že při rozsáhlém náletu zničila islamistům u Palmýry 168 kamionů s cisternami.

Krize v Sýrii začala v březnu 2011 občanskými protesty proti vládě prezidenta Bašára Asada, demonstranti požadovali demokratické a ekonomické reformy. Násilné potlačení prvních protestů pak vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku.

Chaosu využili radikální islamisté z nejrůznějších skupin a hnutí k tomu, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Boje v Sýrii si dosud podle odhadů vyžádaly přes 300 000 obětí.