„Vojenské letouny letěly nad námi a začaly kolem čtvrté hodiny ráno vypouštět rakety přímo na nemocnici,“ řekl agentuře Reuters radiolog jedné z vybombardovaných nemocnic. „Trosky padaly na pacienty na jednotce intenzivní péče,“ popsal.
Poškozeny byly nemocnice M1 a M10, které patřily mezi osm posledních fungujících zdravotnických zařízení ve východním Aleppu. Budovy zůstaly odříznuté od dodávek elektřiny i vody. Přeživší pacienti byli převezeni do jiné nemocnice.
Syrští opoziční aktivisté jsou přesvědčeni, že útoky byly úmyslné. Vládní vojáci podle nich dobře vědí, kde se nemocnice nacházejí. Podle televize Al-Džazíra si údery vyžádaly dohromady nejméně 17 mrtvých.
„Civilisté se nemají kam schovat. V podstatě můžou jen sedět doma a čekat, jestli je zabijí. To je jediné východisko, které mají.“
Raed Al Saleh
Smrt ve frontě na chleba
Agentura Reuters uvedla, že jeden z náletů zasáhl také pekárnu právě ve chvíli, kdy se před ní řadili místní do fronty na chleba. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, zahynulo nejméně šest lidí.
Galerie: Bomby dopadly na frontu před pekárnou
Syrská armáda věrná prezidentu Bašáru Asadovi s podporou Moskvy intenzivně bombarduje především východní Aleppo. Obětí jsou stovky. Podle televize Al-Džazíra si údery vyžádaly dohromady nejméně 17 mrtvých. Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že od pátku přišlo v povstaleckých čtvrtích Aleppa o život 96 dětí a dalších 233 jich bylo zraněno.
V Aleppu dochází na několika frontách rovněž ke střetům mezi pozemními jednotkami syrské armády a povstalci. Ve městě se bojuje od minulého týdne, kdy ztroskotalo příměří dojednané Spojenými státy a Ruskem. Mezinárodní společenství má obavy o osud asi 250 tisíc lidí, kteří ve východní části města uvízli.
Francie chce po OSN zastavení palby
Na zprávu o bombardování nemocnic zareagoval šéf OSN Pan Ki-mun. „Ti, kteří v Sýrii používají stále ničivější zbraně, páchají válečné zločiny. V Aleppu je to horší než na jatkách. Lidé přicházejí o končetiny a děti stále ohromně trpí,“ dal najevo své rozhořčení.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault uvedl, že francouzská diplomacie usiluje v Radě bezpečnosti OSN o přijetí rezoluce k zastavení palby v Aleppu. Každou zemi, která bude proti rezoluci, bude podle něj možné považovat za spoluodpovědnou za tamní válečné zločiny.
„Právě teď navrhujeme jednání o rezoluci k zastavení palby v Aleppu. Tato rezoluce přiměje každého, aby čelil své odpovědnosti. Ti, kteří rezoluci neodhlasují, riskují, že budou odpovědni za spoluúčast za válečné zločiny,“ varoval Ayrault ve francouzském parlamentu.
„Krutost útoků v posledních dnech, systematické bombardování Aleppa, útoky na nemocnice a humanitární konvoje – to vše vyvolává mezinárodní pohoršení. To vše potvrzuje, že syrský režim za podpory Ruska a Íránu je v totální válce proti svému lidu,“ citovala francouzského šéfdiplomata agentura AFP.
USA dávají Rusku ultimátum
Po klidu zbraní v Aleppu volají také Spojené státy. Americký ministr zahraničí John Kerry pohrozil Rusku, že pokud neučiní okamžité kroky k ukončení útoků na Aleppo, přeruší Washington s Moskvou veškerou spolupráci v Sýrii i navrhované partnerství v boji proti terorismu.
Kerry to řekl svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi po telefonu. Dodal, že Rusko je za situaci přímo zodpovědné včetně útoků na nemocnice, zásoby vody a civilní infrastrukturu a užívání zápalných a těžkých bomb v městském prostředí. Lavrov podle agentury Reuters Kerrymu řekl, že Spojené státy by měly dostát svému závazku a rozlišovat mezi opozicí a teroristy.
Rusko později oznámilo, že je o syrském konfliktu připraveno jednat a že brzy vyšle do Ženevy skupinu expertů k rozhovorům o normalizaci situace Aleppu i zbytku Sýrie. „Ruská ministerstva obrany a zahraničí jsou na pokyn prezidenta Ruské federace připravena k další spolupráci s našimi americkými partnery,“ citovaly ruské agentury vysokého představitele armády.