Armádní důstojník Foltýn: Společná evropská armáda by jen tříštila úsilí NATO

Ministři zemí EU budou v úterý v Bratislavě jednat o plánu na vytvoření společné evropské armády, jak ji navrhuje šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle důstojníka Generálního štábu AČR Otakara Foltýna ale společnou obranu dostatečně zajišťuje NATO a nový návrh v současnosti postrádá smysl. Konkrétnější návrh na společnou armádu by měl být připravený do prosince a příští rok v červnu by o něm měly hlasovat členské země Unie.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24 s důstojníkem Generálního štábu AČR Otakarem Foltýnem

Jak už dříve uvedl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, vznik společné armády je podle něj utopie a bez Spojených států se Evropa bránit nedá. S tím souhlasí i důstojník Otakar Foltýn.

„Můj osobní názor je dost skeptický. Nedovedu si moc představit, co je jednak cílem, tedy jaká je ambice Evropské unie k použití takové armády, a hlavně si nemyslím, že by bylo dobré dublovat úsilí, které máme v rámci Severoatlantické aliance. NATO funguje poměrně dobře, naopak v případě Evropy vidíme, že i taková agentura jako Frontex, která není ani vojenská, ale fakticky má sloužit k ochraně hranic, funguje spíše symbolicky,“ uvedl.

Hlavní důvod? Podle EK odstrašení Ruska

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera by společná armáda primárně nevznikla k tomu, aby byla hned nasazena, ale měla by dát Rusku najevo, že to členové Unie s obranou hodnot EU myslí vážně. Podle něj by pomohla utvářet společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.

Jean-Claude Juncker na plénu Evropského parlamentu
Zdroj: Reuters

„Jakýkoliv krok, který by přiměl Rusko brát Evropu vážně, by byl vhodný,“ souhlasí Foltýn. Rusko má podle něj skutečně problém akceptovat někoho, kdo nedisponuje reálnou silou a ambicí být silný. Vznik evropské armády si ale v tento okamžik představit nedokáže, přestože EU by na její vytvoření finance měla. „EU je nejbohatší ekonomické uskupení na světě, ale nemyslím si, že by ty peníze byly efektivní,“ uvedl Foltýn.

„V tuto chvíli máme NATO a nevidím jediný důvod, proč bychom toto úsilí měli tříštit.“

Otakar Foltýn

důstojník Generálního štábu armády České republiky

V oblasti obrany podle Foltýna od studené války došlo k masivnímu zmenšení armád evropských zemí. „Do určitého okamžiku to bylo naprosto logické, protože ty armády byly obrovské. Došlo ale k tomu, že jsme to přehnali, a teď jsou tak malinké, že jediná reálná obranyschopnost je na kolektivní úrovni,“ zdůraznil Foltýn. Například Česká republika by podle něj byla schopna ubránit území zhruba o velikosti jednoho kraje. 

Moskva podle něj může být pro Evropu partnerem, ale nic víc. „Rusko dlouhodobě z hlediska rozlohy, zdrojů i vlastních problémů pro nás může být strategický partner, ale těžko to může být spojenec, protože nechce být spojencem,“ uvedl. Rusko podle Foltýna totiž neustále jedná, jako by bylo v ohrožení. „Oni si ale velmi často opravdu subjektivně myslí, že ohroženi jsou. Je to jeden z rysů ruské povahy,“ podotkl.

Rusko je velmi dobré v informační válce, varuje Foltýn

Rusko je podle Foltýna větší hrozbou než islamistický radikalismus. „Reálná hrozba spočívá v poměrně velmi silné informační válce. Rusové dělají informační operace velmi dobře a efektivně.“

Mechanismus, který Rusové používají, podle Foltýna dobře popsal Petr Pavel. „Nejdříve říkáte něco málo, co je pravda, ve druhé fázi polopravdu a k tomu přidáváte absolutní lži,“ říká Foltýn. „Cílem Ruska není, aby přesvědčilo významnou část populace o své pravdě, jeho cílem je totálně rozbourat jakoukoli důvěru v cokoliv,“ uvedl.