Kontroverzní změny z pera polské vlády opět vyhnaly do ulic tisíce lidí

Tisíce Poláků ve Varšavě protestovaly proti vládě premiérky Beaty Szydlové. Demonstranti se sešli u budovy ústavního soudu. Podle kritiků kabinet ohrožuje postavení země v rámci Evropy i právní stát. Kritika ale zazněla také na adresu kontroverzního zákona, jenž zpřísňuje pravidla pro potraty.

Protivládní protest ve Varšavě
Zdroj: Agencja Gazeta Autor: Maciej Jazwiecki

Organizátor akce, kterým je Výbor na obranu demokracie, nedává najevo nesouhlas s desetiměsíční konzervativní vládou strany Právo a spravedlnost (PiS) poprvé. „Národní sounáležitost je rozvrácená. Jsme rozděleni na lepší a horší, na ty, kteří mají plná práva, a ty, jejichž názory jsou zatím tolerovány. Rozdělují nás v Polsku a chtějí nás oddělit od Evropy,“ prohlásil zakladatel a lídr Výboru na obranu demokracie Mateusz Kijowski.

Protestní pochod začal u budovy ústavního soudu. Právě ten se jako jednu z nejdůležitějších institucí v zemi současná vláda snaží podle Bruselu získat pod kontrolu prosazením kontroverzních novel, čímž porušuje unijní pravidla.

„Nechceme Polsko vytvářené podle Putina, Erdogana a Orbána. Chceme Polsko nezávislé, demokratické a spravedlivé. Polsko, které je domovem všech jeho obyvatel. Polsko, které je součástí Evropské unie – z toho nikdy neustoupíme,“ zdůraznil šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza a bývalý disident Adam Michnik.

Video Zprávy v 10
video

Nové protivládní protesty ve Varšavě

Nové protivládní protesty ve Varšavě

Demonstranti také kritizovali kontroverzní zákon, který zpřísňuje pravidla pro potraty a který už polský parlament podpořil v prvním čtení. Na mušku si vzali i plánovanou školskou reformu.

V polském kabinetu se mezitím chystají změny. Premiérka není spokojená s prací některých ministrů. O jaké konkrétní posty má jít, ale nikdo z úřadu nechtěl komentovat. „Někdy jsou změny na vládních postech potřebné, pokud má kabinet být efektivní a provádět reformy, které polským občanům slíbil,“ sdělil pouze mluvčí polské vlády Rafal Bochenek.